Tıp da ki ismi glossit olan dil iltihabına çeşitli etkenler neden olmaktadır ve fazla sigara kullanımı, sıcak yiyecekler, çürük dişler ve içecekler bu etkenlerin başında gelir. Dil iltihabı için tavsiye edilen bitkisel reçeteleri sizlerle paylaşıyoruz.
Sarı Yoğurt Otu: Bir miktar sarı yoğurt otu ince bir şekilde kıyılır ve bir su bardağı miktarındaki sıcak suya konulur. 5 – 10 dakika demlenmesi için beklenilir ve daha sonra süzülür. Süzüldükten sonra tüketebilirsiniz.
Meyan Kökü: Bir miktar meyan kökü ince ince kıyılır ve daha sonra bir su bardağı miktarında ki ince bir şekilde kıydığınız meyan kökü alınıp, bir litre suya konulur. Daha sonra süzme işlemi yapılır ve bu elde edilen karışım ile gargara yapın.
Ada Çayı, Menekşe Kökü: 2 tatlı kaşığı miktarındaki menekşe kökünü ve ada çayını bir litre suya koyun ve 15 dakika boyunca kaynatın. Kaynama işleminden sonra süzün ve bu karışımdan iki çorba kaşığı alıp, bir bardak soğuk suya atın. Son olarak bu su ile gargara yapın.

dil-hastaliklari-250x250
Tere Otu: Bir miktar tere otu ince bir şekilde kıyıldıktan sonra, bir fincan kaynar suya koyun. Demlenmesi için bekleyin ve demlendikten sonra süzün. Gün içinde 3 defa bu karışım ile gargara yapın.
Ahududu Çiçeği: Bir su bardağı ölçüsündeki ahududu çiçeğini, bir litre suya koyduktan sonra buharlaşana kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün ve gün içinde bu karışım ile gargara yapın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top