Dilin uç tarafında ve dilin çevresinde görülen yaralardır. Dil ıssırmaları, uçuk ve grip dil yaralarına neden olmaktadır. Dil yaraları için bir doktora görünmek gerekir ve dil yaraları için aşağıdaki bitkisel reçeteleri de uygulayabilirsiniz.
Sarı Yoğurt Otu: Bir miktar sarı yoğurt otunu ince bir şekilde kıyın ve bir fincan kaynar suya koyun. 10 dakika kadar demlenmesi için bekleyin ve daha sonra süzerek tüketin.
Kırmızı Mercimek, Hünnap, Dut Pekmezi: Bir kahve fincanı hünnap ve kırmızı mercimeği bir litre suya koyduktan sonra 15 dakika kaynatın. Daha sonra dut pekmezi ile tatlandırıp tüketin. Günde iki kahve fincanı ölçüsünde tüketmeniz gereklidir.
Anason, Kuru Üzüm: Yarım kahve fincanı anason ve iki kahve fincanı kuru üzüm 10 – 15 dakika kaynatın. Daha sonra ezerek lapa haline getirin ve süzme bal ile birlikte karıştırıp merhem kıvamına getirin. Bu karışımı yaraların üstüne sürünüz.


Gül Suyu, Üzüm Suyu, Kitre Suyu, Baldıran Suyu, Kuru Üzüm, Kilermeni: Eritilmiş kilermeni, eritilmiş gül suyu, bir çay kaşığı miktarındaki baldıran suyu, bir tatlı kaşığı kuru üzüm suyu, eritilmiş kitre suyu gargara yapılarak kullanılır. Baldıran bitkisi zehirli ve tehlikeli bir bitki olduğundan dolayı, yutulmaması oldukça önemlidir.
Kavun, Kuru Soğan: Kuru soğan ve kavunu çiğneyerek tüketin.
Nar Çiçeği: 2 çorba kaşığı ölçüsündeki nar çiçeğini bir litre suyun içine koyun. 10 – 15 dakika kaynattıktan sonra süzün ve gargara yapın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top