Diş çürümesini önlemek için, diş bakımı kadar tüketilen besinler de çok önemlidir. Diş çürümesi ağrıya ve daha farklı diş sorunlarına neden olabileceği için, öncelikli olarak bir diş doktoruna gidilmesi gereklidir. Diş çürümesini önlemek için aşağıda ki bitkisel tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz.
Karanfil: Sert bir besin olduğu için karanfili yavaşça ısırmalısınız. Böylece diş mineleri güçlenecek ve diş etinde ki kanamalar azalacaktır. Her öğünden sonra ağzınıza bir adet karanfil atmanızı tavsiye ederiz. Diş ağrısı içinde karanfil sıklıkla kullanılır.
Yeşil Elma: Her gün 2 veya 3 adet yeşil elma tüketimi, diş minesini güçlendirdiği gibi dişlerin çürümesini de engeller.
Fındık: Fındığın içinde yer alan özel bir yağ dişlerin daha kuvvetli olmasını sağladığı gibi diş etinde oluşan kanamaları da durdurmaktadır. Fındık sert bir kabuğa sahip olduğundan dolayı, fındığı kırarken dişlerinizi kullanmamanız çok önemlidir.
Armut: Armutun en büyük özelliği, kişinin tatlı yeme isteğini azaltmasıdır. Ayrıca diş minelerinin sağlığı içinde önemlidir.
Kereviz: Kereviz çok sağlıklı bir besin olmasına karşın pek tercih edilmemektedir. Kerevizin birçok faydası olduğu gibi, dişlere de faydası bulunmaktadır. Kereviz sert olduğu için yumuşatılması için çiğnenir ve çiğnenirken de tükürük bezlerini olması gerekenden fazla çalıştırır. Böylece ağızda ki bakterileri de yok eder. Kereviz, bu yüzden diş sağlığı için de önemli bir besindir.

dis_curugu-300x190
Yeşil Çay: Yeşil çay içinde bulunan katasın maddesi, diş sağlığı için oldukça önemlidir. Katasın maddesi özelliği sayesin de, dişte oluşan bakteriler ile mücadele edebilen yeşil çay, bu yüzden diş çürümesini de önlemektedir.
Maydanoz: Ağızda oluşan bakterileri yok eden maydanoz, diş çürümesini engellediği gibi diş minesini de güçlendirir. Ayrıca ağız kokusuna da iyi gelmektedir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top