Plak adı verilen tabakaların dişlerde oluşması diş eti hastalıklarına sebep olur ve diş eti hastalıkları denince de akla ilk gelen diş eti iltihaplanmasıdır. Diş eti iltihabını yaşamamak için aşağıdaki bitkisel tavsiyeleri dikkate almalısınız.
Sinir Otu Yaprağı: 10 – 25 gram sinir otu yaprağını kaynamış bir barda suyun içine koyun ve 10 dakika bekledikten sonra tüketin. Günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilir. Sinir otu yaprağının kuru veya taze olması fark etmez. Elde edilen suyu gargara yaparak da kullanabilmeniz mümkün.
Sumak Yaprağı: 10 – 29 gram arası sumak yaprağını kaynamış bir bardak suyun içine koyun ve 10 – 15 dakika kadar bekledikten sonra gargara yapın.
Narçiçeği: Narçiçeğini toz haline ezerek getirin ve iltihaplı bölgeye sürün. Ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Narçiçeğini kaynatıp gargara olarak da kullanabilirsiniz.
Yapışkan Otu: Yapışkan otunun tazesini temin etmelisiniz ve bu taze bitkiyi sıkarak suyunu çıkarın. Elde edilen bu sıvıya su ekleyip gargara yapın.
Tuz: Diş ağrıları ve diş eti hastalıkları için tuz sıklıkla tercih edilir. Öncelikle tuzu eritin ve iltihaplı bölgenin olduğu yerde bekletin. Şişmiş dişin inmesini sağlayacaktır.

bitkisel-receteler
Hint Narı: Hint narını sirke ile birlikte kaynatıp, elde edilen suyu gargara yapın. Hint narının çiçeklerini de kaynatarak, gargara da yapabilirsiniz.
Sirke: Tuz ile karıştırıp dişlerinize sürünüz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top