Sindirim sisteminde ki bozukluğa karşı vücudun verdiği bir tepkidir dispepsi ve bilinen ismi hazımsızlıktır. Yemekten sonra mide de oluşan gaz birikmesi, şişkinlik ve ağrı hazımsızlığın göstergesidir ve hazımsızlık için aşağıda ki şifalı bitkileri deneyebilirsiniz.
Karanfil: 5- 10 gram karanfil tohumunu kaynamış bir bardak suyun için atın ve tüketmeden önce 15 dakika kadar bekleyin. Günde 2 veya 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilir. Bir diğer karanfil ile ilgili reçete ise, toz halinde ki karanfilin günde 3 kez 0.1 – 0.6 gram tüketilmesidir. Karanfil esansınız var ise, bunu yemek aralarında 1 damla tüketebilirsiniz.
Hayıt Tohumu: 5 – 10 gram hayıt tohumunu kaynamış bir bardak suyun içine koyduktan sonra 10 -15 dakika kadar bekletin ve günde 3 kez tüketin.
Güvercin Kökü: 5 – 10 gram güvercin kökünü kaynamış bir bardak suyun içine attıktan sonra 10 dakika bekleyin. Daha sonra günde 2-3 kez tüketiniz.

Dispepsi (1)
Yoğurt: Dispepsi için en etkili besinlerden biri de yoğurt yemektir.
Su Yoncası Yaprağı: Su yoncası yaprağını ezerek toz haline getirin ve 0.2 gram miktarında günde 3 kez tüketin. Bir diğer kullanım yöntemi ise, 5 gram su yoncası yaprağını kaynamış bir bardak suyun içine atınız. Tüketmeden önce 10 dakika gibi bir süre bekleyiniz ve günde 3 kez yemeklerden önce elde edilen suyu içiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top