Birçok insanın ciddi sorunlarından biri olan fazla kilolar genel olarak en sık rastlanan sorunlar arasında geliyor. Geleneksel yemeklerimiz ve sağlıksız bir beslenme düzeni zaman içinde bizleri bu hale getiren en büyük etmenlerin başında geliyor. Durum böyle olduğunda ise sağlıklı bir yaşam ideal kiloya ulaşmak için farklı yollar denenmeye başlanıyor. Aslında ciddi bir obezite sorunu yaşamıyorsa kişinin ideal kiloya ulaşması bazı küçük beslenme hareketleri mümkündür. Son dönemde ise hızlı kilo verdiren diyetler bu anlamda oldukça prim yapan konuların başında geliyor. İnsanların zaaflarından yararlanarak, bir anda sihirli bir değnek ile onları anında incecik bir manken gibi gösterecekleri vaatleri ile resmen kandırıyorlar. Bu açıdan bakıldığında, elbette ki böyle bir şeyin sadece ciddi bir aldatma olduğunu söyleyebiliriz.

Hızlı diyetlerin genel olarak altında yatan gerçek, vücudun fazla sudan arındırılmasından başka bir şey değildir. Oluşan ödem ve hücrelerde ki su miktarının azaltılması sayesinde hızlı kilo verme yöntemleri adı altında sizlere bir aldatmaca sunuluyor. Artık birçok kullanıcı bunun farkında. Şunu unutmamak gerekir ki “birkaç gün içinde 4-5 kilo vermek mümkün değildir”. Bu gerçek ile yüzleştiğinizde zaten doğru yolu bulmuş olacaksınız. Bedende ki ödem atıldığında ortalama 1-2 kilo düşmüş olabilirsiniz, ama bunu kilo olarak düşünmeyin lütfen. Çünkü kilo dediğimiz olay bedenimizde ki yağ kitlelerinin azalması ve şekle girmek olarak tanımlanıyor. Bu açıdan bakıldığında ise bu yağ hücrelerinin birkaç günde eriyip gitmesi ancak cerrahi operasyonlar ile mümkün olabilir.

Peki, kilo vermek için ne yapmalıyız? Şimdi sizler de bu konuya takılıyorsunuz. Aslında kilo vermek çok basit bir olay. Bedenin ihtiyacı olandan daha az giriş yaptığınızda, otomatik olarak hazırdan yemeye başlar. Ortalama bir insanın günlük tüketmesi gereken 2000 kaloridir. Diyet yapan ve yaşam standardını ve sağlığını bozmadan incelmek isteyenler için ise uzmanlar 1600- 1850 kalori alınmasını uygun buluyor. Bunun altında alım olduğunda ise, kişide bazı sağlık sorunları yaşanabiliyor. Bu neden ile kalori alımını düşürmemiz şar.

ikinci yapmanız gereken şey ise verilen kiloları hızlandırırken, aynı zaman bedende sarkmaların oluşmaması ve deformasyonun giderilmesi için egzersiz çok önemli. Basit yürüyüşler bile size kilo vermenizde ciddi yarar sağlayacaktır.

Erken kalkmak, ılık su içmek ve ardından 30- 45 dakika hızlı tempo ile yürümek ise gerçek anlamda en ideal diyet başlangıçları arasında geliyor. Metabolizma dediğimiz sistemin çalışması ve yediklerinizin düzenli olarak yakılması ise diğer bir adım. Bu neden ile hızlı kilo verdiren diyetler yerine sistemli bir şekilde kendinizi yormadan haftada 1,5 ile 3 kilo vermeniz aslında hem en sağlıklısı hem de en ideali olacaktır. Bu şekilde verdiğiniz kiloları da hemen almayacağınızı belirtelim.

Kilo Vermek İçin Ne Yemeli? Ne Yememeli?

Tüm kilolarından kurtulmak isteyenlerin en merak ettiği konu işte bu! Ne yiyeyim? Ne yemeyeyim?

Karbonhidrat yemiyorsunuz! Evet, beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç gibi karbonhidrat bakımında zengin olan besinler ile en azından ideal kilonuza ulaşana kadar vedalaşabilirsiniz. Sadece bunları yemeyerek bile haftada 0,5-1,5 kg arası verebilirsiniz.

Protein yiyorsunuz! Evet, doyurucu, besleyici, metabolizmayı hızlandırıcı proteinlere ağırlık veriyoruz. Ayrıca lifli besinleri de öğünlerimizden eksik etmiyorsunuz. Bunun için balık, tavuk, et, yumurta ve süt ürünleri harika seçimler olacaktır.

Bol su içmek birçok diyette çok fazla önerilse de kendinizi zorlamamanızı öneriyoruz. Sonuç olarak beden ihtiyaçlarını dile getiren bir yapıdadır. Ama yanınızda su olduğunda otomatik olarak içme isteği duyacaksınız. Bu neden ile sürekli su bardağınız ya da şişeniz göz önünde olabilir.

Beyaz şekeri, tatlandırıcıları, kutu meyve sularını ve asitli içecekleri diyet sonuna kadar unutabilirseniz hedefiniz için ciddi bir adım atmış olursunuz.

Aç kalmadan zayıflamak için en güzel öneriler yukarıda sizler için sıralandı. Şimdi kendi diyetinizi bu şekilde belirleyin ve ayda 4-6 kilo arası vermeye başlayabilirsini?

Biraz yediklerinize dikkat ve biraz egzersiz ile yavaş ama ideal kiloya doğru hızlı bir yol alabilirsiniz. Bu şekilde sağlıklı bir beden, dinç ve arınmış bir vücut ile sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca oldukça fit olmanız mümkün olacaktır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top