Tırnak dibinde oluşan enfeksiyonlardır. Ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmez ise ciddi sonuçlar ile yüzleşmek zorunda kalınabilir. Dolama hastalığı doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Dolama için uygulayabileceğiniz bitkisel öneriler ise, aşağıdaki gibidir.
Ebegümeci: 2 tatlı kaşığı miktarındaki ebegümeci bir su bardağı ölçüsündeki suya konulur. Bir gece bu karışım bekletilir ve daha sonra ısıtılır. Isıttıktan sonra bu suyun içinde dolamanın olduğu parmak 15 – 20 dakika bekletilir. Dolama patlayasıya kadar bu bitkisel tavsiyenin uygulanması gereklidir ve bu karışımı 2 defa ısıtarak kullanabilirsiniz.
Yumurta: Çiğ yumurta bir çay bardağının içine kırılır ve dolamanın olduğu parmak bu bardağın içine sokulur. 20 dakika dolamalı parmak bu bardağın içinde bekletilir. Dolama patlayasıya kadar bu işlemin tekrarlanması tavsiye edilir.
Kına, Su: 2 çay kaşığı ölçüsünde kına, içi bir çay bardağı miktarındaki cezvenin içine konulur. Lapa haline gelesiye kadar karıştırıldıktan sonra, dolamalı parmağa sürülür ve parmak temiz bir bez ile sarılır. İyileşme olasıya kadar bu işlemi devam ettirin.
Atkuyruğu: 2 tatlı kaşığı ölçüsündeki atkuyruğu, bir su bardağı miktarındaki suya konulur. Bir gece bekletilir ve daha sonra ısıtılır. Dolamalı parmak bu suyun içinde 20 – 25 dakika tutulur. Dolama patladıktan sonra bu bitkisel karışım bırakılmalıdır.

images
Sirke, Kafuru: Bir çay bardağı sirke, küçük bir cezvenin içine konulur ve 2 çay kaşığı kafuru bu cezvenin içine eklenilir. Lapa haline getirildikten sonra, dolamalı parmağın üstüne bu bitkisel karışım sarılır. Dolama patlayasıya kadar bu işleme devam ettirilmelidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top