Dua Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

duacicegi.jpg

Dua Çiçeği Özellikleri 

Güneş battıktan sonra dua çiçeğinin yaprakları dua eden insan eli gibi bir şekil alır. Bu özelliğinden dolayı dua çiçeği adını almıştır. iri ve çizgili güzel yapraklara sahiptir. Evde ve balkonda yetiştirilmeye uygun bir bitkidir.

Dua çiçeği Marantaceae familyasındandır. Tropik Amerika’da doğal olarak yetişen 30 kadar türü vardır. Üzerleri desenli ve renkli çok dekoratif yapraklara sahiptirler. Saksı çiçekçiliği yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan türünün  yaprakları elips şeklinde, damarın her 2 tarafında koyu yeşil-kahverengi lekeleri olan dua çiçeğidir..evlerde ve ticari amaçlı çiçekçilerin yetiştirdiği diğer dua çiçeği türü ise, yaprakları diğerinden biraz küçük, damarın her iki yanı koyu yeşil lekeli, damar ve damardan yaprak uçlarına doğru kırmızı çizgilidir. Yaprağın alt yüzü de kırmızı-yeşil renklidir.

//

Dua Çiçeğinin Bakımı

Dua Çiçeği gelişme döneminde ortalama 20-23 C sıcaklığa gereksinim duyar. Kışın 16-18C’ye gereksinimi vardır Ancak sıcaklık 10 C’nin altına düşmemelidir. Yüksek oranda nem ister.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAYüksek düzeyde besin maddesine ihtiyaç duyar. boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 2 kat koyulmalıdır. Ayrıca hacim olarak 2 kısım turba, 1 kısım tınlı toprak ve 1 kısım kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir. Bir başka harç ise, yine hacim olarak 2 kısım turba, 2 kısım yaprak çürüntüsü, 1 kısım perlit ve ½ kısım yanmış ahır gübresinin karışımından oluşur.

Üretimi çelik ve ayırma ile yapılır. Çelikler genç dip sürgünlerinden Mayıs-Ağustos ayları arasında alınır. Hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilerek 21 C sıcaklıkta köklendirilir. Yüksek orantılı nem ve gölgeleme zorunludur. Rizomlu olan bu bitki Nisan ayı içerisinde bölme suretiyle de üretilebilir.

Her yıl Mart-Nisan ayları arası saksı değişimi yapılmalıdır

Bitki ılık kireçsiz su ile bolca Mayıs ayından Eylül ayına kadar sulanmalı, yapraklara yağmurlama su püskürtülmelidir. Kışın ise orta derecede sulanmalı, saksı toprağı hiçbir zaman tümüyle kuru bırakılmamalıdır.

//

Budama gerektirmez. Ancak yetişkin bitkilerdeki düzensiz büyüme gösteren sürgünler herhangi bir zaman kesilmelidir

Bazı zararlı böcekler bitkinizi kurutabilir bunlardan En tehlikelisi  Çıplak gözle zor fark edilen kırmızı örümceklerdir.. bitkilerin yapraklarının özellikle alt kısmınında bitki öz suyunu emerler. Ayrıca emme sırasında salgıladıkları zehirli maddelerden dolayı yapraklarda beyaz, sarı ve kahverengimsi lekeler oluşur.Eğer önlem alınmazsa  zamanla Bitkinin yapraklarının tümünü kurutabilir.bu sebeple bitkiniz için uygun ilacı alıp ilaçlama yapmanız gerekmektedir. İlaçlama sırasında özellikle yaprakların alt kısmına ilaçlanmasına dikkat edilmelidir.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top