Dudak çatlamasının en büyük nedenleri soğuk ve sıcak havaların etkisidir. Dudakta oluşan çatlamalar için aşağıdaki bitkisel tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.
Balmumu, Gülsuyu, Tavukyağı: Öncelikle balmumu eritilir. Bir kahve kaşığı balmumu, 3 çorba kaşığı tavukyağı(eritilmiş olması lazım) ile karıştırılır. Soğumasını beklerken karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra gülsuyu ile dudaklar temizlenir ve elde edilen karışım dudaklara sürülür.
Dudaklarınıza, yağlı krem ve gülyağını da günde birkaç defa sürebilirsiniz.
Balmumu, Ceviz Yağı: Eritilmiş iki kaşık(çorba kaşığı) balmumunu iki çay bardağı ceviz yağına koyun ve karıştırın. Soğuduktan sonra bir şişeye doldurun ve günde iki kez( sabah ve akşam) dudaklarınıza sürünüz.
Bal: Doğal bir antibiyotik olan bal da dudak çatlamaları için oldukça etkilidir. Balı, dudaklarınıza sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra su ile yıkayın. Dudaklarınız da oluşan çatlaklar bitesiye kadar bu işleme devam ediniz. Bal, dudak çatlaklarının yanında, dudakta ki dokuları da güçlendirecektir.
Dudak Balsamı: Dudak balsamı Rusya gibi soğuk ülkeler de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında dudakların korunması için kullanılır ve dudak çatlaklarına da iyi gelmektedir.

dudak-çatlamasına-ne-iyi-gelir

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Sebze ve Meyveler

Arpa ekmeği, Armut, kırmızı biber, greyfurt, ıspanak, elma, pancar, mercimek, pırasa, incir, muz, kırmızı biber, havuç, karnabahar, kabak ve erik yenilmesi de dudak çatlamasına iyi gelen besinlerdir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top