Dukan diyeti nedir nasıl yapılır ? Dukan diyeti listesi

Son yılların popüler diyetlerinden biri Dr. Dukan diyetidir. Dukan diyeti nedir nasıl yapılır  diye merak edenler için en önemli ayrıntı Dukan Diyeti’nin protein ağırlıklı bir diyet olması.  Dukan diyeti listesi genellikle et ağırlıklıdır. Bu yüzden dukan diyeti yapanlar diyet yaptıklarını fark etmeden zayıflarlar.

Protein ağırlıklı olan bu diyet yöntemi hemen sonuç veren ve kalıcı bir yöntemdir. Fransız kadınlarının ince kalmasının sırrı olarak bilinen bu diyet 4 aşamada gerçekleşmektedir. Dukan Diyeti diyet yapanların diyet yapma sıkıntısı çekmeden 4 aşamada zayıflamasını sağlıyor. Hedeflenen kilo kaybına en başarılı şekilde ulaştırması insanlar tarafından daha gerçekçi bir yöntem olarak benimsendi. Diyete başlamadan önce Dukan Dİyeti Testi yaptırmanız diyetin başarısını etkilecektir.

Dukan Diyeti İlk aşama kısa, hızlı ve hemen sonuç alınan atak aşamasıdır. Bu aşamada diyet çok hızlı kilo kaybı sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinden oluşmaktadır.

Öğünlere bölersek kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde biftek yenebilir. Diğer gıdalar ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süttür. Bu öğünleri sınırsız baharat, limon, sirke ve soya sosu ile lezzetlendirebilirsiniz. Dukan diyetinde Diyete katkı sağlaması için her gün 2 çorba kaşığı yulaf ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları içebilirsiniz. Ne kadar süre yapacağınıza gelirsek 10-20 kilo arasında bir kilo kaybı hedefleyen kişiler bu diyeti ortalama 5 gün, 10 kilodan az hedefleyenler ortalama 3 gün ve 5 kilodan az hedefler için ise 1 gün yapmaları uygundur.

Dukan Diyetinde ilk aşama atak aşamasıdır. Bu aşamada diyet çok hızlı kilo kaybı sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinden oluşmaktadır. Öğünlere bölersek kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde biftek yenebilir. Diğer gıdalar ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süttür. Bu öğünleri sınırsız baharat, limon, sirke ve soya sosu ile lezzetlendirebilirsiniz.

Dukan diyetinde Diyete katkı sağlaması için her gün 2 çorba kaşığı yulaf ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları içebilirsiniz. Ne kadar süre yapacağınıza gelirsek 10-20 kilo arasında bir kilo kaybı hedefleyen kişiler bu diyeti ortalama 5 gün, 10 kilodan az hedefleyenler ortalama 3 gün ve 5 kilodan az hedefler için ise 1 gün yapmaları uygundur.

dukan diyeti öğünleri

Dukan Diyeti Kuralları

1. Sığır ve dana eti yiyebilirsiniz ama kuzu eti kesinlikle yenmemelidir. Etlerin yağlı kısımları atılmalıdır. Et, ızgara, fırında pişirilmiş veya haşlanmış olarak tüketilmelidir.

2. Hindi ve tavuk et tercih edilebilir.

3. Az yağlı ya da yağsız jambon yiyebilirsiniz. Şarküteri ürünleri, pişmiş ya da tütsülenmiş jambon tüketilmelidir.

4. Sığır eti, dana eti ve tavuk ciğeri istenildiği gibi yenilebilir.

5. Her tür balık; taze, dondurulmuş, tütsülenmiş, konserve, kurutulmuş halde yiyebilirsiniz.

6. Kabuklu deniz hayvanlarını yiyebilirsiniz.

7. Bir günde iki yumurtadan daha fazlasını tüketebilirsiniz. Eğer yüksek kolesterol sorununuz varsa, hafta üç ya da dört yumurta sarısını tüketebilirsiniz. Yumurtanın beyazı yasaktır.

8. Yağsız süt ürünleri; yoğurt, süzme peynir, yağsız süt tüketebilirsiniz. Sade yoğurt ya da Hindistan cevizi, vanilya, limon ile tatlandırılmış yoğurt sınırsız!

9. Tatlandırıcılar, sirke, baharatlar, şifalı otlar, sarımsak, soğan, salatalık, limon suyu, hardal, tuz, ölçülü miktarda şekersiz doğal ketçap alınabilir.

dukan diyeti listesiDikkat Edilmesi Gerekenler

Günde 1,5 litre su içmelisiniz. Bu, midenizde doluluk hissetmenize yardımcı olacaktır

Günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

Günde 20 dakika hızlı ve tempolu yürüyüş.

Tüm sıvı yağlardan ve tereyağı yasaktır.

Dukan Diyeti Listesi:

Kahvaltı: Kahve ya da çay, 225 gram kadar yağsız peynir ya da yoğurt, bir dilim hindi eti, tavuk ya da jambon, bir adet haşlanmış yumurta.

Ara öğün: Bir küçük yoğurt ya da 115 gram kadar yağsız peynir.

Öğle: Mantar, ton balığı ve kremalı kahve

Ara öğün: Bir dilim jambon ya da somon balığı, yulaf kepeği ile yapılmış pankek ( 2 çorba kaşığı yulaf kepeği eklemek yeterlidir.)

Akşam:Kabak çorbası, sığır eti kebabı, süt ve yumurtadan yapılmış muhallebi gibi bir tatlı.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top