Duku Meyvesi genellikle Mart ayında Güney Doğu Asya’daki yetişir. Fakat Duku Meyvesi her yıl bol ürün veren bir meyve değildir. Meyvenin iç kısmı çok tatlı olmakla beraber kabuk kısmı çok acı olabilir.

Ağaç yüksekliği 30 metre ( 98 ft ) ve çapı 75 santimetre ( 30 ) ulaşır. Fide ağaçları 25 cm 10 metre yüksekliğe ve çapa sahip olabilir. Gövde ve kökleri, düzensiz bir şekilde büyür. Ağacın kabuğu açık ve koyu lekeler, grimsi renktedir.

Lungsat ve Duku Arasındaki Fark:

Lungsat ve duku iki benzer meyvedir, tatları aynıdır. Bir tek farkları vardır ;
lungsat’ın kabuğu latex maddesi içerir. Zehirli değildir, sadece meyvenin
kabuğunu yapışkan hale getirir. Dukunun ise kabuğu yağışkan değildir ve soyması
çok daha kolaydır. Meyvenin eti 5 katmandan oluşur. Çekirdeklerinin bazıları
acıdır. Çok tatlı bir meyvedir, şurubu yapılabilir ya da kurutulup da
tüketilebilir.

lungsat

Lungsat ve duku arasındaki farkı anlayabilmek için oldukça dikkatli incelemeniz gerekir. Bu iki meyvenin en önemli farkı; Duku meyvesi, olgun olduğunda kalın derili yapışkan ve yuvarlaktır. Küçük tohumlara sahip olan Duku meyvesinin etleri kalındır. Meyve tatlı ya da ekşi olabilir ama her zaman güzel kokar. Langsat meyvesi ise, ince bir kabuğa sahiptir, sakızlı (olgun olduğunda) tatlı bir lezzeti ve ferahlatıcı sulu eti bulunur. Langsat meyvesi Duku meyvesine göre daha dayanıksızdır. Üç gün içinde, dış görüntüsü kararabilir.

Duku Meyvesinin Faydaları:

Duku Meyvesi bağırsaklar için gerekli liften bolca bulundurur. Bu yüzden kolon kanserini önlemek ve bağırsaktaki probiyotik bakteri veya iyi bakterilerin büyümesi için iyi bir ortam sağlamak için yardımcı olur .

Ayrıca Duku Meyvesi kabuğu ve tohumları da ishale karşı etkilidir. Tohumları macun haline getirilerek bağırsak kurtlarına karşı kullanılmaktadır. Soğuk algınlığına bağlı çıkan ateşi düşürmede yardımcıdır.

duku

Duku Meyvesi, içinde bulundurduğu minareller sayesinde oldukça faydalı bir meyvedir. Ayrıca güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyum ve fosfor bulundurur. Demir, lif ve protein açısından da oldukça zengindir.

A, B, C vitaminleri bulunduran meyve bolca antioksidan içerir. İnme ve kanseri önlemeye yardımcıdır.

Duku Meyvesinin kabuğu yakılarak sivrisinek kovucu olarak kullanılır. Böcek sokması gibi durumlarda tedavi edici etkisi vardır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top