Dut Çekirdeği Yağı

Dut Çekirdeği Yağı

Dut Çekirdeği Yağı

Dut Çekirdeği Yağı

Darende Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Sibel Uluata, yapılan araştırmalar sonucunda dut çekirdeğinden elde edilen yağın. hücre yıkımını azaltarak yaşlılık etkilerini geciktiren antioksidan özellikli E vitaminleri açısından zengin olduğunun belirlendiğini açıkladı

Dut çekirdeğinin yağının yaklaşık yüzde 80 oranında omega 6 yağ asidi barındırdığını belirten uzmanlar, dut çekirdeğinin bu özelliği ile yaşlılık etkilerini azalttığını ve adeta gençlik iksiri olduğunu vurguluyor.

Dut yağı özellikle omega-6 yağ asidi ve E vitamini açısından oldukça zengin bir yağ olmasının yanı sıra  B1,B2, A ,C ve K vitamini barındırmaktadır mineral olarak ise  kalsiyum içerir.  Dut yağı aynı zamanda güçlü bir antioksidandır . Bu özelliğiyle kanı zararlı toksinlerden arındırır ve karaciğeri hastalıklara karşı korur.

Ülkemizde Dutun Pekmezi, pestili yapılıyor, kurutularak kullanılıyor ama bu işlemler esnasında çekirdeği atılıyor. Yapılacak tek şey mekanik bir presle dutun çekirdeğinin yağını çıkarmak.

dut çekirdeği yağı faydaları
dut çekirdeği yağı faydaları

Dut çekirdeği yağı Fabrikasyon işlem görmesine gerek kalmadan elde edilebiliyor ve bu yağ direk olarak kullanılabiliyor

İçeriğindeki E ve K vitamininden dolayı cildi yoğun bir şekilde nemlendirerek cildin elastikiyetini artırarak kırışıklığın önüne geçer.Ciltte hızla emilen dut çekirdeği yağı ciltte yağlı bir his bırakmaz.

Cildin nem dengesini koruyarak yumuşak ve parlak bir görünüm sağlarken barındırdığı stearik asitten dolayı sivilce oluşumuna engel olur.

Uzmanlar dut çekirdeği yağının çok sağlıklı bir besin olduğunu söylüyor. Üstelik dut çekirdeği yağının hiçbir zararı olmadığını belirten uzmanlar  Kalp hastalığı ya da yüksek kolesterolü bulanan kişilerin de dut yağını kullanabileceğini belirtiyor.

Gıda sanayinde de dut çekirdeği yağı kullanılarak ürünlerin raf ömrünü uzatabileceğini tespit ettiklerini dile getiren uzmanlar “Çikolata yapımından kullanılabilecek yağ ile örneğin bir yıl olan bir çikolatanın raf ömrü iki katına çıkabilecek ,Ürünlerinde yağ kullanan herkes bir miktar dut yağı kullansa ürünlerinin raf ömrü artacaktır açıklamasında bulundular.

Dut çekirdeği yağı saf soğuk pres yöntemiyle elde edildiğinde  bütün bu özellikleri barındırır. dut yağı alırken soğuk sıkım yağ almaya özen gösterin

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top