Egzama Nedir? Egzamaya İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Farklı nedenler ile ortaya çıkan ve dermatit adı ile anılan bir cilt hastalığı olan egzaman, bu güne kadar bilim dünyasında gizemini koruyan bir sorundur. Nedeni ve tedavisi konusunda tam ne bulgular olmasa da, iç ve dış etmenlere bağlı olduğu bilinmektedir. Bazı egzama türleri ise kalıtsal olarak görülmektedir. Deride aniden ya da zaman içinde döküntü, kaşıntı, şişme, kızarıklıkla şeklinde görülen ve paniğe neden olan bu rahatsızlık, türüne bağlı olarak kalıcı, uzun süreli ya da anlık olarak görülebilir. En yaygın olanların başında ise alerjik reaksiyonların olduğu bilinmektedir. Dermatolojiye gelen hasların %10 ya da %20 lik kısmı bu hastalığın teşhisi konularak tedaviye başlanır. Çocuk ya da erişkin ayrımı gözetmeyen bu hastalık, ülkemizde de yaklaşım 3 milyon kişiyi mağdur etmektedir.

Egzama tedavisinde genellikle hidrokortizonlu ilaçların kullanıldığı sıklıkla karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra bazı bitkisel çözümler de hastayı teskin edici özellikleri nedeni ile kullanılabilir. Bunların başında gelen Papatya, ve papatya kremleri bilinen ve kullanılan en yaygın doğal tedavi yöntemlerindendir. Yapılan bazı araştırmalar papatya kremlerinin %60 oranında etki ettiğini de göstermektedir. Ancak bu bitkiyi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konu ise papatya alerjinin sık rastlandığıdır. Bu neden ile kaş yaparken, göz çıkarmadan, ufak uygulamalar ile ürünler denenmelidir.

Egzama üzerinde etkileri olduğu bilinen ve uzun yıllardan beri alternatif tıpta kullanılan meyan kökü 2 haftalık düzenli kullanımda azalmaların gözlemlendiği, klinik çalışma sonuçlarında görülmektedir. Özellikle Yunanistan ve Türkiye’de yaygın yetişen bu bitkinin, net bir şekilde iyi geldiğini doğrulayan kesin klinik sonuçlara rastlanmamaktadır.

Cilde çok fazla faydasının olduğunu bildiğimiz Aloe Vera yara ve yanık tedavisinde etkili bir bitkidir. Özellikle yapraklar içinde bulunan jelin birçok cilt sorununda da etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Bu neden ile egzama olan cilt üzerinde de bazı iyileştirici, teskin edici ve alevlenmeyi önleyici etkileri olduğu söylenmektedir. Bu bitkinin özlerini doğal olarak içeren farklı kremler ve duş jelleri kullanımında hastaların rahatladığı da görülmektedir.

Egzama ile savaşta bilindik en ideal bitkiler arasında lavanta gelir. Lavanta yağı, sakinleştirici, antiseptik ve yumuşatıcı olarak harika bir üründür. Bu neden ile egzamana olan bölgede bu tip ürünlerin kullanımı hastanın daha rahatlamasına doğal bir alternatif olarak uygulanabilir.

Yüzyıllardan beri cilt sorunlarında, özellikle yara ve yanık tedavisinde kullanılan sarı kantaron yağı ve kremi harika bir cilt tedavi edici olarak karşımıza çıkar. Aynı şekilde kılcal damarlar üzerinde de etkili bir iyileştirme gücü olan bu bitkinin farklı şekillerde uygulanması egzama sorunu yaşayanlarda etkili sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Tüm bu bitkilerin yanı sıra beyaz dut, süpürge otu, ada çayı ve kına farklı şekillerde kullanıldığında etkili bir sakinleştirmeyi egzamalı hasta üzerinde de sağlayacaktır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top