Bir cilt hastalığı olan egzama, kaşındırdığı için oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Vücudun her yerinde çıkabilen egzama, bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama için aşağıda ki bitkisel tedavileri uygulayabilirsiniz.
Aspirin: İspirtonun veya bir bardak çayın içine 10 adet aspirin atın ve erimesini bekleyin. Eridikten sonra pamuk ile egzamalı bölgeye sürülür. Bir diğer aspirin tarifi de, 45 – 50 gram vazelinin içine ezilmiş 5 gram aspirin karıştırılır. Egzamalı bölgeye sürülür.
Gıcık Otu: Gıcık otunu toz haline getirdikten sonra vazelin ile birlikte merhem haline getirilir ve cilde sürülür.
Zift, Sarı Bal Mumu, Sarı Vazelin: 20 gram sarı vazelin, 20 gram zift ve 20 gram sarı bal mumu ıslatılır ve karıştırılır. Elde edilen karışım egzamalı kısma sürülür.
Sabun Otu Kökü: Sabun otu kökü öncelikle kaynatılmalı daha sonra da elde edilen su ile cilt yıkanmalı.
Karanfil, Nöbet Şekeri: Karanfili ve nöbet şekerini toz haline getirin ve karıştırın. Günde iki kez yenilmelidir.
Sığır Kuyruğu: Sığır kuyruğu bitkisi yakılıp kül haline getirilmelidir. Külü eledikten sonra merhem haline getirilir ve cilde uygulanır.
Keçi Lahanası, Zeytinyağı: Bu bitkinin taze yaprakları ezilmeli ve zeytinyağı ile birlik de merhem hale getirilir. Daha sonra egzamalı bölgeye sürülür.

egzamaya-ne-iyi-gelir
Kaya Koruğu: Kaya koruğunu lapa haline getirdikten sonra egzamalı bölgeye sürünüz.
Saparna: 5 – 10 gram saparnanın sapını kaynamış bir bardak suyun içine koyun. 10 dakika kadar bekledikten sonra günde 3 defa tüketilmelidir.
Defne Yaprağı: Defne yaprağının tohumunu ve defnenin ince dalları kaynatılır. Daha sonra egzamalı bölge, mümkün olduğunca sıcak haldeyken suyun içine sokulur.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top