Ejder Kanı Ağacının İlginç Özelliği

ejder-kani-agaci.jpg

Ejder Kanı Ağacının İlginç Özelliği

950 yaşına kadar yaşayan örnekleri olan ejder kanı ağacı en ilginç özelliği, gövdesi yaralandığı zaman bu gövdeden sızan kırmızı kan rengi öz sıvısıdır. Renginin yanı sıra ejder kanı adını haklı çıkartan bir diğer özelliği, bu kırmızı renkli sıvının  Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda insan ve hayvanların kanında bulunan demire sahip olduğunun ortaya koyulmasıdır. Bir ağaçtan insan kanına benzer özellikte bir sıvının akması oldukça ilginç..

Kesildiği ya da gövdesine darbe aldığı zaman kırmızı renkli bir sıvı akıtan bu ilginç ve sıradışı ağaç, Hint Okyanusu kıyısında yer alan Somali sahillerinde bulunuyor. Ağaçtan süzülen kan görünümlü sıvı ise, binbir derdin devası olarak görülüyor.

Amazon ormanındaki yerliler, bu reçineyi yüzyıllardır kanamaları durdurmak, yaraları dezenfekte etmek için ve her tür cilt sorunlarını iyileştirmekte kullanmaktadır.

Bu yöredeki kabilelerce, deri sıyrıkları, yara ve kesikler, yanıklar, ağız ülseri, böcek ısırıkları, egzama, sedef, akne, sivilce, dudak uçuklarına ve daha başka rahatsızlıklara karşı Ejderha Kanı, harici ve dahili olarak kullanılmaktadır

Bu benzersiz reçineye olan yoğun talep nedeniyle, maalesef hiçbir gelecek planlaması yapılmadan birçok ağaç katlediliyordu. Günümüzde ise yetkililer, artık çok nadir bulunan bu mucizevi Ejder Kanı Ağacı’nı koruma altına aldı. Ağaçlar artık özenle korunuyor.

Bu ağaçtan elde edilen değerli kırmızı renkteki reçine sadece belirli dönemlerde ve belirli miktarlarda alınabiliyor. Ejder kanı ağacı Reçinesinin bir damlası 3 adet elmadan daha fazla antioksidan içermesi nedeniyle oldukça değerli.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top