Yapı olarak el ve ayaklar birbirleri ile benzerlik gösterirler. Hatta bu bölgede oluşan mayasıl, dolama, nasır gibi rahatsızlıklar hem elde hem de ayakta görülmektedir. El ve ayak ağrılarının birçok nedeni bulunur. Biz bu yazımızda, dış etkenlerden dolayı oluşan el ve ayak ağrıları için bitkisel önerileri paylaşacağız.
Acı Kavun: Acı kavun suyunu ezerek çıkarın ve bu suyu ağrılı bölgeye sürünüz. Masaj yaparak sürmeniz tavsiye edilir.
Ladin Kozalağı Tohumu, Papatya Çiçeği: Bir miktar papatya çiçeği ve bir tane ladin kozalağı tohumu aynı yerde ezilir ve bulamaç haline getirilir. Son olarak bu karışım ağrılı bölgenin üzerine sürülür.
Lahana Yaprakları: Lahana yaprakları bir tencerede kaynatılır ve kaynadıktan sonra sıcak bir şekilde ağrıyan yere sürülür. Lahanalar soğuduktan sonra yenisi ile birlikte değiştirilmelidir.
Sirke, Tuz, Alkol: Alkol, tuz ve alkol karıştırılır ve karıştırıldıktan sonra ağrıyan ele veya ayağa sürülür.
Siyah Turp Kabuğu: Siyah turp kabukları önce rendelenir sonrada bir litre miktarındaki suya atılır. Daha sonra kaynatılır ve su buharlaştıktan sonra lapa halindeki bu karışım ağrıyan bölgenin üzerine sürülür.

hands
Saf Zeytinyağı, Portakal Kabukları: Cam bir su şişesinin yarısını saf zeytinyağı ile doldurun. Daha sonra küçük parçalara bölünmüş portakal kabukları bu cam şişenin içine atılır. 15 gün sıcak bir yerde bekletilir ve ağrılı bölgelere sürülür.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top