Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Son yıllarda  yapılan çalışmalarda elma sirkesinin yüksek tansiyonu düşürdüğü, antioksidan etkisiyle  kolesterolü  ve kan şekerini düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Son zamanlarda kilo sorunu yaşayan kişilerce kullanımı yaygınlaşan elma sirkesi kan şekerini dengeleyerek aşırı acıkma hissini ortadan kaldırıyor ve tokluk hissi veriyor. Bu açıdan bakıldığında elbetteki zayıflamaya yardımcıdır.

 

Elma Sirkesinin Zayıflamaya Etkisi

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin elma sirkesi kullanmadan önce bilmesi gereken en önemli şey elma sirkesinin tek başına bir mucize yaratmayacağıdır. Mutlaka bir diyet listesi hazırlanması ve bu diyet listesine aykırı bir beslenmeden kaçınılması gerekiyor. ayrıca mutlaka spor yapılmalı. Elbetteki elma sirkesi diyetinize eklendiğinde size mutlaka destek olacaktır.

Yemek öncesinde veya yemek sırasında tüketilen elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı yönünde bazı araştırma sonuçları mevcuttur.  Bu araştırmalarda yemekle birlikte sirke tüketenlerin bir sonraki öğüne kadar acıkmadıkları ve  bir sonraki öğünde daha az yemek yedikleri saptanmıştır.

Elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı diğer etkisi ise kan şekerindeki dalgalanmaların önüne geçmesidir. Yemek yedikten sonra artan kan şekeri bir süre sonra hızla düşmeye başlar. Kan şekeri düştükçe acıkmaya başlarız ve atıştırma gereği duyarız yada tatlı yeme isteği oluşur. Elma sirkesi kan şekerinin aniden yükselip düşmesini önlediği için bu ara atıştırmalardan uzak durmuş olursunuz.

Elma sirkesi karbonhidrat ağırlıklı bir yemek sonrasında insülin hassasiyetini %19-%34 arasında artırarak kan şekerinin düşmesine yardımcı olur

Yemek sırasında 1 parça ekmek içini sirkeye banıp yemek kan şekerini %34’e varan oranda düşürür.Yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmek açlık kan şekerini %4 oranında düşürür

Şunu da belirtmekte fayda var; elma sirkesi yemeklerden sonra kan şekerinin aniden yükselip düşmesini önleyebilir ancak bu ani şeker dalgalanmalarını engellemenin en sağlıklı yolu rafine karbonhidratlar yerine düşük glisemik indeks değerine sahip gıdalar tüketmektir.

Elma Sirkesi ile Zayıflama
Elma Sirkesi ile Zayıflama

Diyet Yaparken Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Bazı uzmanlar yemeklerden önce, bazıları yemek sırasında bazıları ise yemeklerden hemen sonra 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketilmesini öneriyor. Bazıları ise sirkenin asitli yapısının özellikle hassas bir mide yapısı olanlarda sorun yaratabileceğini bu nedenle mutlaka suyla inceltilerek tüketilmesi gerektiğini söylüyor. aslında  elma sirkesini tüketmenin en güvenli yolu salatalarda daha fazla elma sirkesi kullanmak.

Sirke İçmenin Bir Zararı Var mı?

Sirke yüksek oranda asit içermesi sebebiyle mide yanması şikayetleriniz veya mide ülseri gibi bir rahatsızlığınız varsa elma sirkesini sulandırarak içmeniz gerekiyor. .  1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz.

Aşırıya kaçmadan tüketmenizde fayda var aksi takdirde potasyum eksikliğine sebep olabilir


Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top