Elma sirkesinin faydaları arasında özellikle ciddi hastalıklara mücadele edebilme gücü dikkat çekiyor.Elma kadar elma sirkesinin de faydaları saymakla bitmiyor.Elma sirkesi nasıl kullanılmalıdır bilgisi yazımızda.

Birçok hastalık için şifa kaynağı olduğu söylenen elma sirkesi hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve metabolizmayı güçlendirir. Doktorlar elma sirkesi doğal antibiyotik olarak hastalara önermektedir. Elma sirkesi, metebolizma için faydalı olduğu gibi cilt sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır.

Elma Sirkesi Vücudun Direncini Arttırır. Bulundurduğu C vitamini sayesinde vücudun direncini arttırır. Bunun yanında vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamini içermektedir. Genel anlamda vücudun kuvvetlenmesi ve hastalıklarla mücadele etmesi yönünde önemli katkı sağlamaktadır. İçerdiği kalsiyum kemik ve iskelet yapısını güçlendirirken, C vitamini birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Elma Sirkesinin Faydaları NelerdirElma sirkesi suda çözülen petkin olarak da bilinen lifler bulundurmaktadır. Bu özelliği sayesinde bağırsaklarda oluşabilecek spazmları hafifletir. İshal tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Diğer yandan hazımsızlığı da giderici özelliği bulunur. Hazımsızlık için bir çay kaşığı bal bir bardak elma sirkesine karıştırılarak içilir. Bu karışım hazımsızlık sorununa çözüm olabilir. Elma sirkesi ve bal karışımının gastrit ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir. Elmanın içerdiği petkin ayrıca ciddi anlamda bağırsakların hareketli olmasında etkilidir. İyi çalışmayan bağırsakları aktif hale getirir.

Elma sirkesinin faydaları arasında sinüzit rahatsızlığına iyi gelmesi de bulunur. Solunum  yolları rahatsızlıklarına faydası vardır. Tıkalı sinüslerin temizlenmesinde önemli etkisi vardır. Sinüslerin boşalmasına yardımcı olur ve burnun temizlenmesini sağlar.

Elma sirkesi hıçkırığa da iyi gelir. Su ile elma sirkesi karıştırılarak içildiğine hıçkırık sorunu ortadan kalkar. Elma sirkesi midedeki asit dengesini sağlar ve diyafram spazmlarını giderir.

Tere karşı etkilidir. Elma sirkesinin faydalarından biri de vücut kokularını giderici özelliğidir. Vücut kokusuna neden olan bakterileri ortadan kaldırır. Vücudun pH seviyesini ayarlar ve kötü kokuyu natüralizme eder. Elma sirkesi ayak kokusunu gidermek için de kullanılmaktadır. Bunun için, bir kap ılık su ile doldurulur ve 2 fincan elma sirkesi eklenir. 15 dakika boyunca bu karışımda ayaklar yıkanır. Bu uygulama sonucunda ayak kokusu yok olur. Belirli aralıklarla bunu tekrar etmeniz gerekir. Koltuk altı kokuları içinde elma sirkesi uygulanabilir. Bunun için koltuk altını elma sirkesi ile silebilirsiniz.

Soğuk algınlıklarına karşı da etkili olan elma sirkesi, öksürük ve boğaz ağrılarında olumlu sonuçlar verir. Bu tür sorunlar yaşadığınızda bir bardak ılık su ile bir kaşık elma sirkesi ve balı karıştırın. Bu karışıma aynı zamanda bir miktar zencefil katın ve gargara yapın. Bu karışım boğaz ağrısı, öksürük ve göğüs tıkanıklığına iyi gelir.

Elma Sirkesi yorgunluğun giderilmesi için de kullanılabilir. Elma sirkesi laktik asit birikimini önlemektedir. Bunu içerdiği amino asit ve enzimlerle başarmaktadır. Bunun yanında yorgunluğu ve rehaveti hafifletici etkisi olan elektrolitler ile doludur. Yorgunluk için bir bardak sebze suyuna elma sirkesi katın ve için. Bu karışım yorgunluğunuza iyi gelecektir.

Bacak kramplarının hafifletilmesinde elma sirkesi faydaları arasındadır. Yoğun kramp sorunlarını azaltmak için vücutta bulunan asit kristallerini eriterek özellikle bacaklarda meydana gelen krampları giderir. Kramp sorunlarını gidermek ve ağrıyı azaltmak için su ile seyreltilmiş elma sirkesine biraz bal karıştırarak içebilirsiniz.

Diş iltihabı ve nefes kokusuna karşı etkili olan Elma sirkesi asidik özelliklerinden dolayı kötü nefes kokusunu ve diş eti iltihabı ile ciddi anlamda mücadele eder ve sorunu büyük ölçüde yok eder. Diş etlerine yerleşmiş bakterilerle mücadele eder. Bunun için su ile karıştırılmış elma sirkesi ile 10 saniye gargara yapın ve 5 kez tekrarlayın. Bu aynı zamanda sarı lekeleri giderir ve dişlerin beyazlaşmasına yardımcı olur.

Vücutta bulunan zararlı bakteriler ortadan kaldırmada etkilidir Bunun yanında bağırsaklarda var olan yararlı bakterilerin sayısının artmasını da sağlar.

elma sirkesi yararları

Elma sirkesinin antiseptik özelliği cilt sağlığında önemlidir. Cilt ve tırnaklarda meydana gelen mantar ve enfeksiyon sorunlarına karşı oldukça olumlu sonuçlar verir. Eğer ayaklarınızda mantar sorunu varsa sıcak suya elma sirkesi katarak ayaklarınızı suya koyun ya da elma sirkesini doğrudan ayaklarınıza uygulayın. Bunun yanında kulak iltihabı, mesane enfeksiyonu veya kandidiyaz tedavisi için etkili bir şifa kaynağıdır. Genel anlamda farklı şekiller ve formatlarda ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarına karşı tedavi edici özelliği vardır.

Bunların dışında ayrıca elma sirkesi, kan şekerini dengeler, kilo vermede yardımcıdır, kolesterol seviyesini dengede tutar, kanser hücreleriyle savaşır, cildi güzelleştirir ve sağlıklı saçlara sahip olmak için kullanılabilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top