Enerji Veren Bitkiler

Bazı zamanlar kendinizi yorgun ve hareket etmeye gücünüz kalmamış hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda size enerji verecek ve canlandıracak besinler almalısınız.

   Portakal, Elma, Yoğurt:

  Yavaş sindirilen karbonhidrat grubunda bulunurlar. Bu sayede vücut için uzun süreli bir besin kaynağı olarak kullanılırlar ve enerji verirler.

   Ay çekirdeği:

  İçerdiği magnezyum ile kas ve sinir sisteminin normal düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Kalp ritmini düzenler ve kemikleri güçlendirir. Vücutta gevşeme ve dinginlik duygusu yaratır.

    Kivi:

  İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacının yüzde ellisini karşılar. Bu sayede kendinizi daha enerji dolu hissetmenizi sağlar.

   Kuşburnu Çayı:

  Kuşburnu meyvesi taze ya da kuru olarak tüketildiğinde vücuda C vitamini sağlar. Günde 2 fincan içeceğiniz taze demlenmiş kuşburnu çayı hem sinirleriniz gevşemesine hem de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

   Çilek:

   Yaz mevsimin en güzel meyvelerinden biri olan çilek, içerdiği vitamin ve minerallerle vücuda sayısız fayda sağlıyor. En önemli özelliklerinden biri ise kendinizi bitkin hissettiğinizde, hemen enerji verebiliyor olması. 1 kâse çilek yiyerek aradaki farkı siz de görebilirsiniz.

enerji beren bitkiler
enerji beren bitkiler

   Yeşil Biber:

   Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde yüksek oranda C vitamini alabilirsiniz. Salatalarınızın içine ekleyerek yediğinizde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

   Çikolata:

   Yapılan araştırmalar göstermiştir ki çikolata mutluluk hormonunu tetikliyor ve enerji veriyor. Akşamüzeri kendinizi yorgun hissettiğinizde ya da kan şekerinizin düştüğünde bir parça çikolata yemek iyi gelecektir. Ama yüksek kakao oranına sahip bitter çikolatayı tercih edin.  Eğer çikolatayı enerji almak için yiyorsanız, mümkün olan en yüksek kakao miktarlı çikolataları tercih etmelisiniz. Kakaonun içinde stresle savaşan, enerji veren ve dikkati toplayan besinler vardır.

   Kahve :

   Kafeinin en yaygın kullanıldığı kahve, enerji denilince ilk akla gelendir. Öğleden sonra içilmesi, uyku düzeninde sorun yaratacağı için önerilmese de gün içinde içeceğiniz bir fincan kahve size enerji verecek ve dikkatinizi toplamanızı sağlayacaktır.

  Fasulye :

   B Vitamini zengini olan fasulye, içeriğindeki protein ve kompleks karbonhidratlar sayesinde gün içinde sizi enerjik tutar.

 Koyu yeşil sebzeler:

   Kara lahana, pazı, su teresi ve diğer koyu yeşil sebzeler, içeriğindeki folat, C Vitamini, K Vitamini, kalsiyum ve beta karoten ile beyni çalıştıran enerjinin yükselmesini sağlar.

  Ceviz:

  En fazla omega 3 bulunan yemiş cevizdir ve mükemmel bir enerji kaynağıdır.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top