Entele Otunun Özellikleri

İçindekiler : Yağ, Uçan Yağ, Alkolidler

Entele otunun diğer İsimleri : Bit Otu, Entel Otu, Hazeran, Mevzek, Papaz Otu, Göz Soğanı, Sabadilla,  Sabadille, Sabadilla officinalis

İlk defa İspanyol doktor Monardes 16. yüzyılda Meksika’da kullanılmaya başlanmış sonrada 1726 yılından itibaren Fransızlar tarafından Sabadilla tohumlarından elde edilen tozla bitlere karşı tedavi denemesine başlanmıştır. Sabadilla İspanyolca arpa anlamına gelir, çünkü bitkinin tohumları Arpaya benzemektedir. 

Entele Otu Faydaları

⇔Saçta mucizeler yaratıyor. Saç dökülmesini ilk kullanımda engeller saç derisindeki bakteri ve kepek gibi oluşumları engeller saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır, Saça parlaklık verir,hızlı uzamasını sağlar saç  uçlarında ki kırıkları onarır .

⇔Vücuda direkt olarak teması engellenmelidir. Saçlardaki etkisi İlk kullanımda dökülmeyi keser  Saçların seyrek olduğu bölgelerde ise ölü olan  saç diplerini canlandırır saç  çıkmasını sağlar

Entele otu saçtaki bit ve bakterileri gibi parazitleri öldürmek için kullanılmasının sebebi içerisinde bir miktar zehir bulundurmasıdır.

Kullanım Önerileri

1〉

 Gerekli Malzemeler;

10 gr. Ot, 2 su bardağı elma sirkesi, 2 su bardağı su zeytinyağı

Yapılışı:

 10 gr. entele otunu 2 bardak sirke ile 2 bardak suyun içine katıp kaynatın. Suyun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatmaya devam edin ve soğumasını bekleyin. Saç diplerinize masaj yaparak sürün ve 1-2 saat bekleterek yıkayın

2〉

Gerekli malzemeler;

10 gr. Ot, Badem Yağı, Bepanthene (eczanelerde satılır küçük cam tüplerde)

Yapılışı : 

Öncelikle saçlarınız yıkıyorsunuz. 5-10 gr. entele otunu cezvenin dörtte üçünü suyla doldurup, suyunun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatıyorsunuz ve tohumlarını süzüyorsunuz. Ilınmasını bekleyerek küçük cam şişede almış olduğunuz badem yapını ve küçük cam tüpteki bepanthene’i suya katıp karıştırıyorsunuz. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürüyorsunuz ve bir naylon poşeti başınıza bağlayıp 10-15 dakika fön makinesi ile kurutuyorsunuz. Bir süre bekletip, naylonu çıkardıktan sonra saçlarınızı tekrar yıkıyorsunuz.

Bu karışımla saçlarınız, normal uzama hızından, 5 kat daha hızlı uzuyor ve seyrelmiş, incelmiş saçları canlandırıyor.

 

Nasıl Kullanılır ?

1) Bit Öldürücü : Mezvek kaynatılıp suyuyla saçlar yıkanır.
2) Saç Bakımı : Mezvek kaynatılıp suyuyla saçlar yıkanır.
3) Romatizma : Mezvek kaynatılıp suyuyla el ve ayak banyosu yapılır.

Yan Tesirleri :

Zehirli bir ot olup haricen kullanılmalıdır

Uygulama sırasında kesinlikle eldiven takılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bitkinin etkisiyle ellerdeki tuyler hızla uzayabilir. Bitkinin göz, göz çevresi ve açık bir yaraya temas etmemesine dikkat ediniz. Cildinizde açık yara varsa asla kullanmayın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top