Evin Havasını Temizleyen Bitkiler (2)

evin-havasini-temizleyen-bitkiler2.jpg

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler 

 PS56_330x370-500x500            
Büyük Flamingo Çiçeği (Anthurium andreanum)
Flamingo çiçeği amonyak salımlarını en iyi arındıran ikinci bitkidir.bu bitkiyi bu salımların sebebi olan bazı temizlik malzemelerinin bulunduğu mutfak ya da banyolara koyabilirsiniz.


 

61c29e2_croton1-400x480

Boyalı Difenbahya (Dieffenbachia picta)
Bu bitki formaldehit’i köklerinden emer. Heybetli yaprakları onu toluen ve ksilen’i arındırma konusunda da etkili kılar ve farklı çeşitlerine göre, saatte 4 ilâ 12 µg arası arındırabilir. Tüm sene boyunca, difenbahya istiklarlı bir sulama ister. Yapraklarını da düzenli bir şekilde temizleyin. 


Dracaena-marginata
Madagaskar Dragon Ağacı (Dracaena marginata)
 Kırmızı kenarlı ince uzun yapraklarından tanınan bu cins (dracaena) evde bulunan başlıca hava kirletici maddeleri yok eder. Dracaena marginata’nın bir diğer güzel yanı da çok kolay bir şekilde, hatta yarı gölgede bile yetiştirilebilir olmasıdır.


ficus-alii-petite-large

Ficus alii (Ficus alii)
Bu fiküs cinsi çok sayıda hava kirletici maddeye karşı etkilidir, özellikle de formaldehit’e. Suntadan  yapılan eşyalarla döşenmiş bir mutfakta etkilidir. Hem hafif gölgeden hem de canlı bir ışıktan hoşlanır, fakat üzerine doğrudan gelen güneş ışığından zarar görür.


 

dracaena-fragrans

Altın Sarısı Şeritli Ejder Kanı (Dracaena fragrans)
Formaldehit’i absorbe ettigi için, sıkıştırılmış ahşaptan yapılan eşyaların bulunduğu odalara koyulması tavsiye edilir. Bu bitki kuru havayı, az ışığı sever


 kurdele-çiçegi

Kurdela Çiçeği (Chlorophytum comosum)
 Kurdela çiçeği birçok hava kirletici maddeyi emer ; buna saatte 3 ilâ 10 µg arası formadehit ve 24 saat içinde neredeyse tüm karbonmonoksit miktarı dahil havayı tamamen temizler. Her türlü yetiştirme şartına da yatkındır.


917386__azalea-bonsai_p

Açelya (Rhododendron indicum)
Amonyak üzerinde olan etkisinden dolayı, onu mutfak veya banyoya koyun.  nemli ortamları sever , bu bitki aşırı sıcağa gelemez. Ayrıca aklınızda bulunsun, açelya dumanlı ortamlara iyi dayanır.


18322

Salon Eğreltisi (aşk merdiveni )
Çoğu evde rastladığımız salon eğreltisi de hava temizleyen onemli bitkilerden biridir. Her gün büyük miktarda ksilen ve formaldehit emer. Fujerin bir diğer avantajı ise, düzenli olarak püskürterek sulandığında, çok fazla ısıtılan odaların nem oranını farkedilir biçimde yükseltmesidir.


cuce-palmiye-bitkisi

Cüce Hurma Palmiyesi (Phoenix roebelenii)
Genç ve küçük olduğu zaman bile bu palmiyenin, formaldehit (saatte 25-30 µg) ve ksilen’i (saatte 15 µg) emme kapasitesi şaşırtıcıdır. Tercihen aydınlık bir odaya yerleştirin, hatta üzerine güneş bile gelebilir. Düzenli olarak sulayın.


homeplant

Hanım Palmiyesi (Rhapis excelsa)
Nasa’nın sınıflandırmasına göre , bu palmiye, amonyağı arındırmada birinci sıradadır. Onu, temizlik malzemelerin kullanıldığı mutfağa koyabilirsiniz. Ya da güneşin üzerine doğrudan gelmediği herhangi bir başka odaya…


indir

Frenk / Oda Sarmaşığı (Scindapsus aureus)
 Bu bitki, asılı olarak veya bir çubuk desteğiyle, evinizde istediğiniz herhangi bir köşeye koyabilirsiniz. Birçok hava kirleten maddeye karşı koyar. İçinde büyüdüğü substratın hafifliliği bitkinin etkisini arttırır.


yelken-ciccegi

Yelken Çiçeği (Spathiphyllum commutatum)
Her kategoride şampiyon olan spatifilyum’a hiçbir hava kirletici madde dayanmaz ! Büyük boydakilerin yaprakları saatte 15 µg formaldehit, ksilen, toluen, amonyak, benzen, trikloretilen ve ayrıca alkol ve aseton buharını da emer. 


cereus_peruvianus_var-_monstrosus
Peru Mumu (Cereus peruvianus)
Peru mumu (veya Peru kaktüsü) elektromanyetik dalgaları emdiği için tavsiye edilir. İsveç ve Amerika’da yapılan bazı araştırmalar bitkinin bu tip radyasyonlara bağlı baş ağrılarını giderdiğini ortaya koymuştur. Bu bitkiyi yetiştirmek çok kolaydır, sadece fazla sulamamaya özen gösterin.


  ffdc49712854a9e10ee30d3fa204431d_1324073565

Benjamin Kauçuğu (Ficus benjamina)
Evlerimizde en yaygın bulunan bitkidir. Bazı yesil bitkilerin gerisinde kalsa da, göz ardı edilemez miktarlarda amonyak, formaldehit ve ksilen emer. Bu bitkiyi herhangi bir aydınlık odaya koyabilirsiniz.


   evsus1

İngiliz Sarmaşığı (Hedera helix)
Hedera sarmaşığı dekoratif olmakla beraber, son derece de etkilidir. Deneyin, takdir edeceksiniz ! Birçok hava kirleten maddeyi ve nerdeyse benzenin tümünü 24 saat içinde tamamen temizleyecektir. Evin tüm odalarına koyun.


 

crassulaovata-genel1
Mücevher Bitkisi (Crassula ovata)
Asya’da, yusyuvarlak olan bu bitkinin uğur getirdiği düşünülür. Gerçekten de mücevher bitkisi elektromanyetik dalgaları emme konusunda etkilir, ayrıca amonyağı da yok eder. Taşıması kolay bir saksıda yetiştirildiğinde evin her yerine koyulabilir. Az suya ihtiyacı olan bu bitkiyi kolayca unutabilirsiniz, en önemlisi yüzeydeki toprağı bırakın kurusun.


Syngonium podophyllum

Ok Başı Sarmaşığı / Kurt Kulağı (Syngonium podophyllum)
Hava arındırmada başta gelen diğer bitkilerle karşılaştırıldığında singonyum’un performansı düşüktür, lâkin ksilen’i iyi emdiği için, plastik sanatlar atölyelerine yerleştirilmesi tavsiye edilir.


szeflera_doniczkowa

Beşparmak (Schefflera actinophylla)
Bu bitki formaldehit’i (saatte10 µg) arındırma etkisiyle dikkat çeker. Daha düşük bir ölçüde ksilen ve benzen’e karşı da etkilidir.
 Bitkinin sağlıklı olması için, ona evinizde geniş bir yer ayırın. Aydınlık bir yerde bulunsun, fakat doğrudan gelen güneşten de koruyun.

 


 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top