Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

evin-havasini-temizleyen-bitkiler1.jpg

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

 imagesŞamadora Dağ Palmiyesi (Chamaedorea elegans) Şamadora dağ palmiyesi  mükemmel bir hava arındırma özelliğine sahiptir. en iyi şekilde faydalanmak için salonunuza yada en çok kullandığınız odaya koyabilirsiniz.

 

 

 

Dracaena-fragransBeyaz Şeritli Ejder Kanı (Dracaena deremensis)
Bu bitkinin çoğu çeşitlerinin yaprakları beyaz çizgilidir.

Özellikle benzen, ksilen ve trikloretilen maddelerini emer. Sadece, yaprakları yeşil olan, “Janet Craig” çeşidi formaldehit’i de emer. Dracaenalar fazla ışık almayan odalarla yetinebilirler.

 

 

10_1_3Kasımpatı (Chrysanthemum x morifolium)
Özellikle de bu bitki formaldehiti, benzeni ve amonyağı havadan çok hızlı bir şekilde arındırır. Krizantem serin gecelerden hoşlanır, 5 ile 10 °C arası. Akşamları onu dışarı çıkarın, fakat dondan da korumayı ihmal etmeyin ( don çiçeklerini öldürür ). Sezon sonunda bitkiyi yeniden bahçeye dikin.

 

 

bbdf16d0d1bc5de09e6a0e20fc12eed7Aloe Vera (Aloe vera)
Bu bitkinin özsuyu (lateks) yaraları iyileştirici, antiseptik ve mantarlara karşı etkisiyle bilinir. İç mekanlarda, aloe vera birçok hava kirleten maddeye karşı etkilidir ve formaldehit’in %90’nını yok eder. Evinizde onu sıcak ve bol güneş gören bir yere koyun.

 

 

 

indir (2)Gerbera (Gerbera jamesonii)
Uzun bir süre sadece çiçekleri için, dekoratif amaçlı yetiştirilen Gerbera, şimdilerde farklı bitkilerin de girdigi saksı kompozisyonlarında dikkati çeker biçimde yerini almış bulunuyor. Sigara içilen odalar için son derece uygundur, fakat bu bitkinin ömrü diğer yeşil bitkilere nazaran daha kısadır.

 

 61C29E2_Croton1-400x480Kraton Bitkisi (Codiaeum variegatum)
Kraton, formaldehit (saatte 2 ilâ 6µg ) dışındaki hava kirletici maddeleri az temizler fakat mekanları etkili bir şekilde oksijenlendirir, seslere karşı etkili ve güzel bir görsel ekran oluşturur. Onu ısının ve nemin sabit olduğu odalara yerleştirin. Bitkiniz kırmızböceği saldırılarına karşı hassas ise, akşama doğru yaprakların üzerine su püskürtmeye özen gösterin.

 

 

 Kaucuk_18280617


Kauçuk Ağacı (Ficus elastica)

Kauçuk ağacı özellikle formaldehiti emme konusunda etkilidir. Doğrudan güneş ışığı gelmediği sürece, her mekan hoşuna gider.

Büyüdükçe hacim kazanan bu bitki için geniş bir yer ayarlamanız gerekir. Mesela, evin girişindeki bir hol, geniş bir salon…

 

 

 bambu-palmiyesiBambu Palmiyesi (Chamaedorea seifrizii)

Bu palmiyenin kamışları 2m’ye kadar erişir, fakat bu boya varmadan bile trikloetileninin de dahil olduğu birçok hava kirleten maddeyi emer.

Bu bitkiyi, güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın bir yere koyun.

 

 

ArecaAreka Palmiyesi (Chrysalidocarpus lutescens)
Bu palmiye havayı toluenden (satte 10 ilâ 20 µg) ve ksilenden (satte 12 ilâ 1 8 µg) arındırma konusunda en başta gelen bitkilerden biridir. Bununla birlikte, yapraklarının hafifliğinin yarattığı sakinleştirici etki de göz ardı edilemez.
Ona uygun koşulları sağlarsanız, yani tüm sene boyunca 22°C bir ısı ve yapraklarına düzenli bir şekilde su püskürtürseniz, 1,50 ile 2,50 m boyunda bir bitki elde edersiniz.

 

 

Share this post

PinIt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top