Ezan Çiçeğinin Özellikleri

Ezan çiçeği adını ilginç bir özelliğinden dolayı almıştır. Gün içinde kapalı şekilde duran çiçekleri ezan sesiyle birlikte hızla açmaya başlıyor. sarı ve ipeksi çiçekler ezan sesiyle birlikte açıyor ve bu çiçekler sabah saatlerine kadar açık halde duruyor. güneşin doğuşuyla birlikte renk değiştirip kırmızıya yakın bir renk alıyor sonrada gün batımına doğru kuruyor. Yeni oluşan diğer tomurcuklar yine ezan sesiyle birlikte açmaya devam ediyor.

Ezan çiçeğinin ömrü bir gündür .Ezan sesiyle birlikte açan çiçekler ertesi gün, gün batımına yakın saatlerde tamamen solar ve dökülür . fakat bir ezan çiçeği bitkisi bir çok tomurcuk ürettiği için bitki her akşam ezanı saatinde yeniden çiçek açabiliyor. Gece mumu adıyla da bilinen ezan çiçeği bitkisinin tıbbi amaçlı kullanımı da mevcuttur. Soğuk presleme yöntemiyle elde edilen ezan çiçeği yağı oldukça değerli bir yağdır.

https://www.youtube.com/watch?v=tftkeEHiy88

Ezan Çiçeğinin Faydaları

Ezan çiçeğinden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen  yağ gamma-linoleik asit içeriğiyle oldukça değerli bir yağ olma özelliği taşır.

Gamma linolenik asit, insan vücudu tarafından üretilmez. Son derece önem arz eden bu madde takviye olarak alınmalıdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, Gamma linolenik asidi prostaglandin oluşumunda oldukça etkin bir role sahiptir.

Prostaglandin nedir?
Çeşitli dokularda bulunan ve yağ asitlerinin türevi olan yağ kökenli maddelerdir.bir çok biyolojik etkileri vardır. karaciğer, akciğer, merkezi sinir sistemi ve  pek çok dokuda varlıkları mevcut olan Damar genişletici etki gösteren .Rahim kas yapısını güçlendiren , Bağırsak hareketlerini hızlandıran, İdrar söktüren ve Ayrıca bazı hormonların etkilerini değiştirebilen bir maddedir. Gamma linolenik asit, hücre zarlarının oluşumunda yer alan en önemli maddedir

Kadın vücudundaki prostaglandin eksikliği fizyolojik unsurların bozukluğuna yol açar,

Örneğin ;

Regl dönemi de görülen sorunlara  bu asidin eksikliği sebep olabilir

Gamma linolenik asidin eksikliği hücrelerin zedelenmesine sebep olur,

ciltte nem kaybına , cilt kurumasına ve hassaslaşmasma hatta egzamaya yol açabilir. Bu sebeple ezan çiçeği yağı içerdiği  Gamma linolenik asit ile oldukça değerli bir yağdır

Genel olarak Gamma linolenik asit, içerdiği maddeler sayesinde orta yaştaki kadınların fizyolojik dengesizliklerinin ve fazla kilo problemlerinin giderilmesine yardımcı olan oldukça faydalı bir yağdır

Share this post

PinIt

2 Replies to “Ezan Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları”

  1. esma nurdan dedi ki:

    yüce rabbim herşeyi kusursuz yaratmış. ezan çiçeğini iki sene önce bahçeme ektim. akşam ezanıyla birlikte açıyor. çiçekler bile Yaradana şükrediyor.

  2. melda dedi ki:

    çiçeğin bu özelliğini biliyordum ama faydalı bir çiçek olduğunu bilmiyordum. paylaşım için teşekkürler. Bu arada yağını aktarlarda bulabilirmiyim acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top