Vücutta oluşan ezikler ve bereler genelde, bir kaza sonucu meydana gelir. Ezikler ve bereler için bitkisel tedavi önerilerine aşağıda sizler için yer verdik.

Buğday, Zeytinyağı: 500 gram buğday ile az miktarda ki zeytinyağını kaynatın ve 10 dakika kadar soğumasını bekleyin. Lapa haline getirdikten sonra dizinize sarabilirsiniz. Bu reçete dizlerde ki ezikler için işe yaramaktadır.

Soğan: Soğanı ezdikten sonra az miktarda tuz ilave edin ve ezik yada berelere lapa halinde koyunuz.

Tilki Üzümü: Tilki üzümünü öncelikle kaynatın ve lapa haline gelmesini sağlayın. Daha sonra ezik ve bereli kısmın üzerine sarınız.

Maydanoz Tohumu: 50 – 60 gram maydanoz tohumunu kaynamış 1 bardak suyun içine koyun. Daha sonra 5 dakika bekleyin. Bir bez bulun ve bu bezi kaynamış suyun içine batırdıktan sonra ezilen bölgeye koyunuz. Bir diğer maydanoz tarifi ise, maydanozu alkolde(40 derecelik) ezin ve ezik olan bölgeye sürün.

ezik-ve-bere

Kara Kafes Otu: 200 gram kara kafes otu kökünü 1 kilo suyun içine koyun. 4 saat beklettikten sonra süzün. Bir şişeye doldurun ve bu şişeyi saklayın. Günde 4 kere elde edilen bu sıvıyı ezik veya bereli bölgeye kompres yapın.

Sarımsak: Sarımsağı önce ezin, daha sonra da lapa haline getirin. Ezik veya berelerin üzerine sarın.

Yaban Menekşesi: Yaban menekşesinin yapraklarını iyice bir ezin ve lapa haline gelmesini sağlayın. Daha sonra da ezikli bölgeye koyun. Ezikler için oldukça etkilidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top