Faranjite Doğal Çözüm

Burnun ve ağzın arka kısmında bulunan farinks bölümünün iltihaplanması ile oluşan faranjit, virüs ve bakteriler nedeniyle oluşur. Hastalığın bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Hastalarda görülen belirtiler arasında boğaz ağrısı, ateş, yutkunma zorlukları, bölgede şişlik ve kızarıklık yer alır.

Bakterilerin yok edilmesi amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Ağrı kesiciler, öksürük kesen ilaçlar destekleyici olarak kullanılır. Ancak hastalık % 95 virüsler sebebiyle oluştuğundan, antibiyotikler yetersiz kalmaktadır. Uygulanan tıbbi tedavinin yanında, doğal, şifalı bitkiler hastaların rahatlamasına, hastalıkla daha iyi mücadele etmelerine yardımcı olur.

1

Orta boy bir soğan iri iri doğranır, üzerine bir yemek kaşığı bal ilave edilerek cam kavanozda 3 saat sulanması beklenir, daha sonra, küçük çocuklarda günde 3 defa 1 tatlı kaşığı, büyüklerde günde 3 defa 1 yemek kaşığı kullanılır. Karışım, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve antibakteriyel ve öksürük kesici olarak kullanılabilir


 2

2-3 gram adaçayı yaprağı üzerine taze kaynatılmış ve bir miktar soğumaya bırakılmış bir fincan su ilave edilir, üzeri kapatılır ve 10 dakika demlenir. Gün içinde 5-10 kez dolu dolu gargara yapılırsa faranjit de son derece etkili olacağı görülecektir. Yapılan bilimsel çalışmalarda ekinezya ile birlikte gargara şeklinde kullanıldığında etkisini arttığı belirtilmektedir • Kristal tuz eriği yardımıyla yapılacak boğaz gargarası faydalı olur.

 • Bir bardak kaynamış suyun içinde, bir tatlı kaşığı adaçayı koyarak demleyip, bununla boğaz gargarası yapılmalıdır. Ayrıca bu şekilde hazırlayacağınız adaçayını, günde 3-4 fincan içmelisiniz. Adaçayı antiseptik özelliğine sahip bir bitki olduğundan, hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Enfeksiyonları önlemek için, sarımsak ve ekinezya kullanılmalıdır.

 • Limon ve ananas suyuyla yapılacak boğaz gargarası rahatlatıcı etki yapmaktadır.

 • Kuru soğanı ezerek, suyunu çıkarın. Bunu gün içerisinde 4-5 defa bir tatlı kaşığı için.

 • Hatmi çiçeği, kökü ve yapraklarının herhangi birini kullanarak, hazırlayacağınız karışımla boğaz gargarası yapmanız, boğaz ağrılarınızın giderilmesini sağlayacaktır.

 • Servi kozalağı ve şakayık çiçeğini ezip, balla karıştırın. Karışımın reçel kıvamında olması gerekiyor. Bunu yemek öncesi ve yemek sonrasında bir çorba kaşığı yemelisiniz.

 • Kedi otunun kurutulmuş saçaklarını ezin. Bunu suyun içinde on dakika kaynatın. Karışımı süzerek, içine bal ilave edin. Şurup kıvamında hazırladığınız karışımdan, gün içinde üç bardak içebilirsiniz.

 • Kaynamış sıcak suda nilüfer çiçeğini yirmi dakika kadar demleyin. Bunu balla şerbet kıvamında tatlandırın. Yemeklerden önce ısıtarak bir fincan için. Boğazınızdaki enfeksiyon için tedavi edici özellikte bir karışımdır.

 • Sıcak suyun içinde demlediğiniz mine çiçeğini süzün. İçine bal ilave edin. Bunu gece yatmadan önce bir bardak içmelisiniz.

 • Menekşe, ebegümeci ve papatya karışımını sıcak suda demleyin. Karışımı süzerek bir gün boyunca dinlendirin. Bunu üç kez ısıtarak, birer bardak içebilirsiniz.

 • Hatmi yapraklarını sirke ile kaynatın. Süzdükten sonra bununla gargara yapabilirsiniz. Bitkinin tohumlarını sıcak suyun içinde on dakika bekleterek, ılık olarak içerseniz, boğazlarınızda oluşan ağrıyı dindirecektir.

 • Mersin ağacı çiçeklerini kurutarak, sıcak suda demleyin. Bunu balla tatlandırıp, yemeklerden önce bir bardak içebilirsiniz. Mersin ağacının meyvelerini ezerek balla karıştırıp, yemekten önce bir yemek kaşığı yemelisiniz.

 • Mine çiçeklerini ezerek, yumurta sarısı ile karıştırın. Karışım yakı kıvamında olana kadar karıştırın. Bunu sıcak suyla ıslatılmış bir bezin üzerine koyarak, boğaz bölgesinde tutun. Boğazlarda oluşan ağrı ve şişliğe iyi gelecektir.

 • Hatmi kökü, keten tohumu ve sumak suyun içinde yirmi dakika kaynatılır. Karışımın suyu iyice süzülür. Elde edilen posa bir tülbentle sarılarak, boğaza konur. Bu hazırladığınız karışım boğazdaki şişlikler için faydalı olacaktır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top