Feijoa (Kaymak Ağacı)

Feijoa  meyvesi ceviz büyüklüğünde oldukça hoş bir aromaya sahip bir meyvedir.  Muz, kivi ve çilek karışımı bir tada sahiptir. Farklı tadıyla dikkat çeken meyvenin ağacı Canlı yeşil yaprakları ve iri kırmızı çiçekleri sebebiyle  peyzaj mimarlığında da tercih edilen bir ağaçtır.

Meyve kabukları mat bir renge sahipken ,hasada yakın parlak yeşil bir renk alır. Güneş gören kısımlar da kırmızıya çalar.  Sarımsı krem renkli meyve etinin kendine özgü bir aroması vardır

Türkiye’de feijoa meyvesi henüz yaygın bir şekilde ticari bir ürün haline gelmemiştir.Bu meyvenin ticareti ağırlıklı olarak Adana’da yapılmaktadır.

Feijoa ağacı haziran ayında çiçeklenmeye başlar ve 2 ay kadar bu çiçeklenme dönemi devam eder. eylül ayında meyveler belirgin hale gelir.
Ülkemizde kaymak ağacı olarak da bilinen bu ağaç 3 yaşına kadar çiçek açmaz ve meyve vermez.

Oda sıcaklığında  İstenen olgunluk elde edilene kadar bir elma ile bir torbaya koyarak olgunlaşma sürecini hızlandırabilirsiniz. dilerseniz  ince, acı kabuğu çıkardıktan sonra, püre haline getirip buzdolabında birkaç ay saklayabilir ,dondurma gibi tüketebilirsiniz. Feijoa meyvesinin çekirdekleri de yenebilmektedir.

 3840x2400

Feijoa (Kaymak Ağacı) Faydaları

  • Taze Feijoa meyvesi serbest radikaller ile  mücadele eden antioksidanlar açısından zengindir.Bu özelliğiyle kanı temizler ve vücudu zararlı maddelerden arındırır
  •  Kansere karşı koruma sağlama özelliğine sahiptir
  • Feijoa meyvesi A, B, C vitaminleri , iyot ve bol miktarda potasyum içerir
  • İyot içermesi nedeniyle guatr hastalığına iyi gelmektedir.
  • Diyet lifi içerir. Bu sebeple diyet yapanlar diyet listelerine ekleyebilir
  • Mukoza zarını korumaya yardımcı olur.

  • Pantotenik asit, niasin, vitamin B6 (piridoksin), E vitamini ve K, hem de kalsiyum, magnezyum, bakır, manganez gibi mineraller ve küçük miktarlarda B kompleks vitamini içerir.

 feijoa

 

Besin Değeri

100 Gr için;
Kalori : 35 cal
Şeker: %6,2
Ca: 36 mg
I: 3 mg
Vit C: 35Mg

Share this post

PinIt

1 Reply to “Feijoa (Kaymak Ağacı) Özellikleri ve Faydaları”

  1. Eleni Karyali dedi ki:

    Fidan almak istesem nasıl temin edebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top