Lenf kanallarının iltihap kapması sonucunda oluşan fil hastalığı, özellikle bacakların şişmesine neden olur. Halk dilinde gelincik ismi verilen bu hastalık ile mücadele etmek için aşağıda ki bitkisel reçeteler tavsiye edilmektedir.

Peynir Suyu: Bir su bardağı peynir suyunu her gün tüketmeniz gereklidir. 7 gün geçtikten sonra, bir 7 gün ara verilmelidir. Sonraki haftalarda bu şekilde devam edilmelidir.
Marul, Mersin Yaprağı, Selvi Kozalağı, Lahana, Çemen, Pazı, Papatya Çiçeği, Su, Katran: 10 adet marul yaprağı, yarım avuç mersin yaprağı, 1 avuç pazı ve 10 lahana yaprağını 8 su bardağı suya atınız. 30 dakika kadar kaynattıktan sonra, süzünüz. Elde edilen suya, iki çorba kaşığı biberiye, iki çorba kaşığı çemen, bir fincan kepek, bir fincan kuru papatya çiçeği, bir kahve fincanı katran ve 1 adet selvi kozalağı koyun. İyice karıştırıldıktan sonra kaynatın.
Elde edilen karışımı lapa haline getirip, bir tülbendin üzerine dökün. Bacağa sardıktan sonra, sırt üstü yatılmalı ve o şekilde dinlenilmelidir. Son olarak ılık su ile birlik de yıkanın. Bu işlemi 3 günde bir tekrarlamalısınız.

indir (3)
Sinirli Yaprak Otu: Sinirli yaprak otunu( 2 avuç kadar) bir litre suyun içine koyunuz. Kaynarken lapa hale gelmesini sağlamak için, iyice karıştırılması gerekir. Daha sonra hastalıklı bölgeye eşit şekilde sürülür.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top