Toplardamar da iltihaplanma sonucunda görülen hastalığın adına flebit denmektedir. Damarlar da kızarıklık olur ve kırmızı bir şerit halinde yukarı doğru çıkar. Apseli alan tedavi edilmez ise artacağı gibi, ağrılarda da arış olur. Flebit için aşağıda ki bitkisel reçeteleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Huş Ağacı: 5 – 10 gram huş ağacının tomurcukları, yaprakları ve püskülü kaynamış bir bardak suyun içine konur. Daha sonra soğuması beklenilir ve süzülür. Günde 3 veya 4 bardak içilmelidir.

Tavşan Memesi Kökü: 5- 10 gram tavşan memesinin kökünü bir bardak miktarda suyun içine koyun ve kaynatın. Kaynattıktan sonra 10 dakika ılımasını bekleyin ve günde 3 bardak bal ile karıştırıp tüketiniz.

At Kestanesi: At kestanesini toz halde(1 çay kaşığı) kaynamış bir bardak suyun içine koyun. 10 dakika beklettikten sonra günde 2 veya 3 bardak tüketilir.

Şahtere Otu: 10 gram şahtere otunu kaynamış bir bardak suyun içine koyun ve 10 – 15 dakika kadar bekletin. Günde 3 bardak tüketmeniz tavsiye edilir.

flebit

Rezene: 4 – 5 gram rezeneyi kaynamış bir bardak suyun içine koyunuz. 10 dakika kadar beklettikten sonra günde 3 bardak içilir.

Tıbbi Kokulu Yonca: 10 gram tıbbi kokulu yonca bitkisini 1 bardak suyun(kaynatılmış su olmalı) içine koyun. 15 dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Günde 2 bardak iebitçilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top