Midede bulunan mukoza tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan hastalığa gastrit denir. Gastrite kötü ve düzensiz beslenme, sigara ve alkol neden olmaktadır. En büyük nedenlerinden biri olan stresi de unutmamak gerekir. Midede yanma, mide ağrısı, kusma ve bulantı gastrit belirtileridir. Sizin de gastrit probleminiz var ise, aşağıda yer alan bitkisel reçeteleri uygulamanızı tavsiye ederiz.
Meyan Kökü:10 gram meyan kökünü(dövülmüş olması gerekir) kaynamış bir bardak suyun içine koyun ve 10 dakika ılıması için bekleyin. Günde 2 veya 3 bardak tüketmeniz gerekmektedir.
Yulaf: 10 gram yulaf, bir bardak su çıkacak şekilde kaynatılmalıdır(10 dakika). Günde 3 bardak içilmelidir. Yulaf ununu 1 kaşık(tatlı kaşığı) kadar günde 3 kez de içebilirsiniz.
Udihindi: Udihindi toz haline getirilir ve 3 gram udihindi, zeytinyağı ile(1 fincan) sabahları aç karnına tüketilir. Bu bitkisel reçete 3 gün uygulanır. Fazlası zararlıdır.
Kara Hindiba: Kara hindiba bitkisinin yapraklarını sebze gibi tüketmelisiniz. Eğer bunu yapamam diyorsanız, yapraklarını(20 gram) haşlayarak yiyebilirsiniz.
Acıpelin – Büyükpelin: 1 – 6 gram acıpelin(büyükpelin) bitkisi kaynamış bir bardak suyun içine koyulur ve 10 dakika kadar beklenir. Günde 2 veya 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

timthumb
Kakule: kakule toz haline getirildikten sonra 0.2 – 0.5 gram hap şeklinde günde birkaç defa alınır. Bir diğer tarifi ise, 4 – 10 gram kakuleyi 1 bardak suyun içine koyun ve kaynatın. Günde 2 – 3 bardak tüketiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top