Gün içinde yenilen yemekler ve içilen içecekler gaza neden olabilmektedir. Gazı önlemek için, yüksek sodyumlu yemeklerden ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Gaz söktürmek için de, aşağıda yer alan bitkisel tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz.
Anason, Rezene ve Pelinotu: Pelinotu, anason ve rezeneyi (hepsinden 25 gram) önce karıştırıp sonra da kaynatılır. 10 – 15 dakika ılımasını bekledikten sonra tüketilmelidir. Günde 2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.
Anason: 2- 4 gram miktarında anason bitkisini kaynamış bir bardak suyun içine atın ve 10 dakika kadar bekleyin. Günde 2 veya 3 bardak içmeniz tavsiye edilmektedir. Anasonu toz haline getirip, 0.5 – 1 gram olarak da günde 2 defa tüketebilirsiniz.
Kebabiye: 10 gram kebabiyeyi bir bardak miktarında ki suda kaynatın(10 dakika) ve günde 3 bardak içiniz. 0.5 – 1 gram kebabiyeyi günde 3 kez hap halinde de içebilirsiniz.
Isırgan Otu: 4 – 10 gram ısırgan otu bitkisini kaynar 1 bardak suyun içine atın ve 10 dakika kadar bekleyin. Günde 2 veya 3 bardak içmeniz tavsiye edilir.
Adaçayı: Günde 2 veya 3 bardak adaçayı tüketilmesi de gaz söktürme de oldukça faydalı olacaktır.

gebelikte-gaz-sikayetleri-300x200
Oğulotu, Nane ve Papatya: 30 gram nane yaprağı, 30 gram papatya ve 30 gram oğulotunu önce karıştırın sonra da kaynamış 1 bardak suyun içine 5- 10 gram atınız. 15 dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Günde 3 çay bardağı içmeniz gazdan kurtulmak için faydalı olacaktır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top