Gecenin Kraliçesi Çiçeği

gecenin-kralicesi-cicegi.jpg

Gecenin Kraliçesi Çiçeği

Bir Kaktüs türü olan “Gecenin Kraliçesi”   kolay yetişmesine rağmen, Yılda sadece bir gece  çiçek açıyor. gövdesi geniş bir yaprak şeklindedir ve çiçekleri yaprak şeklindeki gövdesinin kenarında uzun bir sapın ucunda bulunmaktadır.

Epiphyllum oxypetalum (1)  Epiphyllum oxypetalum (2)

 sadece bir saat içinde tomurcukları oluşuyor ve bir saatin sonunda tomurcuklar oldukça iri hale gelip , kocaman beyaz çiçekler açıyor . fakat çiçekler sadece bir gece yaşayabiliyor.

Epiphyllum-oxypetalum_729-420x0   night-blooming-cereus

Çiçek genellikle  Ekim ortalarında ve Haziranın yağışlı dönemi  içinde. tropikal yağmur ormanlarında yabani olarak  yetişir.. Biraz farklı bir türü, Meksika, Brezilya ve Venezuela da bulunur ve yerel olarak Phyllocactus purpusii olarak tanımlanmaktadır.  bir kültür bitkisi olarak da California ya Epiphyte veya Lithophyte gibi Amerika’nın bazı bölgelerinde bulunmaktadır

Epiphyllum-oxypetallum 5883233982_90014dc335  

Hindistanda gecenin kraliçesi çiçeğinin açtığı süre içerisinde edilen bütün duaların gerçekleşeceğine inanılmaktadır.  hindistanda  bu çiçek Brahma Kamal çiçeği adıyla anılmaktadır. Bu adı  Hint tanrısı Brahma’dan almaktadır.

070225102 queenofthenight-020

Yılda bir kez geceleri açan bu çiçek Çin, Burma ve Hindistan yerlisi bir çiçektir.

Gece çiçek açtığı için bu çiçeğe Japonlar  “Ayın altındaki güzellik” ismini vermiştir.Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top