Ses tellerinde ki enfeksiyon oluşumu gırtlak iltihabının en büyük nedenlerindendir. Ses de oluşan kısıklık, ses kaybı ve boğaz ağrıları gırtlak iltihabının belirtilerindendir. Zaman zaman bu sağlık sorununu yaşayanlar da yüksek ateş de görülebilir. Tıp da ki ismi larenjit olan bu hastalık için aşağıda yer alan bitkisel tavsiyeleri uygulayabilir ve hastalığınızı daha çabuk atlatabilirsiniz. Tabi bir uzmana görünmeniz de şart.
Lavanta Çiçeği, Bal: 1 litre suyun içine 50 gram lavanta çiçeğini atın ve kaynatın. 10 dakika kadar ılımasını bekledikten sonra bal ile tatlandırarak tüketin. Her gün birkaç kaşık alınması tavsiye edilir. Tatlandırmak için bal yerine şeker de kullanabilirsiniz.
Kereviz, Süt: 1 litre sütün içine 30 gram kereviz atınız ve kaynatınız. Şeker veya bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Düzenli olarak her gün içilmesi gereklidir.
Hatmi Bitkisi: Hatmi bitkisi gırtlak iltihabı için en etkili bitkilerdendir. Bu bitkiyi kaynatıp, elde edilen suyu çay gibi tüketmeniz tavsiye edilir.
Okaliptüs Yaprakları: Az miktarda okaliptüs yaprağını 10 – 15 dakika kadar kaynatın. Daha sonra oluşan buğuyu içinize çekiniz.
Kuru Erik: Kuru eriği pişirerek tüketmeniz de gırtlak iltihabını geçirmektedir.

girtlak-iltihabi
Papatya Çayı: Papatya çayı boğazda oluşan ağrılarınızı ve baş ağrılarınızı alacağı gibi, ateşinizi de düşürecektir. Boğaz hastalıklarında çok etkili olan bu çayı her gün tüketmeniz gereklidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top