Göz Bebeği İltihabı İçin Bitkisel Öneriler

İrisin çeşitli sebepler ile iltihaplanmasıdır ve yetişkin insanlarda daha çok görülür. Frengi bu iltihaplanmanın en büyük nedenidir ve şeker hastalığı, diş iltihaplanmaları, korneada oluşan yaralar göz bebeği iltihaplanmasının diğer nedenlerindendir. Bu sağlık problemi ile birlikte ağrılar ve göz de kızarıklıklar görülür. Göz bebeği iltihabına iyi gelen bitkiler ise, aşağıdaki gibidir.
Akça Ağacı Yaprağı: Bir avuç akça ağacının yaprakları, yarım litre suya konulur. 10 – 15 dakika arası kaynatıldıktan sonra demlenmesi için kısa bir süre beklenilir. Elde edilen bu suya bir pamuk batırılır ve pamuk ile göze kompres yapılır.
Fesleğen: İki çorba kaşığı ölçüsünde fesleğen havanda dövülüp ezildikten sonra, sıcak su ile birlikte karıştırılır ve lapa haline getirilir. Lapa haline getirildikten sonra, iki pansuman bezinin arasına yerleştirilir ve iltihaplı gözün üzerine tülbent ile birlikte sarılır. Gece yatmadan önce bu işlem yapılmalıdır ve sabah kalkıldığında tülbent çözülür. Son olarak gözler yıkanır.
Kırlangıç Otu: Kırlangıç otu bitkisini kırın ve içinde ki sütü bir damla miktarında gözünüze damlatın. Bu bitkisel karışımın doktor tavsiyesi ile kullanılması tavsiye edilir.

indir-1
Civanperçemi: Bir çay kaşığı ölçüsünde ki civanperçemi, bir fincan miktarındaki kaynar suya konulur ve 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Süzme işleminden sonra tüketebilirsiniz. Günde iki bardak içilmesi yeterlidir.
Meyan Kökü: 5 tatlı kaşığı meyan kökünü, bir litre suya koyduktan sonra kaynatın ve kaynatıldıktan sonra süzün. Günde üç kez bir çay fincanı ile bu bitkisel karışımı tüketin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top