Sonbahar ve kış ayları gribe en sık yakalandığımız mevsimler. Grip için bitkisel çözüm arayanlar haklı olarak bitki çayları ve C vitamini içeren besinlerle beslenmeye çalışıyor. Grip doğru vitaminler alınarak kolayca atlatılabilecek bir hastalık.

Gribin en fazla görüldüğü mevsim Sonbahar mevsimidir. Çünkü hava ısısının bir yükselip bir düşmesi karşısında nasıl giyineceğimizi tam olarak kestiremeyebiliriz. Bu yüzden gribe karşı koruyucu içerik bulunduran besinler ve çaylarla vücudumuzu desteklememiz gerekir.

Grip hakkında şu anda bilinen şeyler arasında ilaçlarla giderilebilen bir hastalık olmadığı. Grip ilaçlar ve besin desteğiyle ancak hafifletilebilen bir hastalık.

Günlük yaşamımızı sekteye uğratan ve ilaçlarla tam olarak giderilemeyen bu hastalık için yapılacak en doğru şey vücut direncimizi bu hastalığa karşı güçlendirmek. Gribe karşı vücudumuzun direncini güçlendirecek bitki çayları ve besinler bulunmaktadır.

bitki-cayi

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları:

Nane – Limon Çayı:

Nane grip virüsünün yayılmasını engelleyen bir içeriğe sahiptir. Limon da C vitamini açısından zengin olmasıyla bilinir. İkisinin karışımından demleyeceğiniz çay gribe karşı direncinizi artıracaktır. Hatta gripseniz hastalığın hafif seyretmesini sağlayacaktır.

Ginseng Çayı:

Vücut direncini arttırma özelliği nedeniyle gribe yakalanma riskinizi azaltacaktır. Ginseng çayı uzun zamandır vücudun hastalıklara karşı mücadelesinde kullanılagelmiş bir çaydır. Günde bir iki bardak içmeniz yeterlidir. Her şeyde olduğu gibi bu çayda da fazla tüketim bazı problemlere sebep olabilmektedir.

Okaliptüs Çayı:

Gripte baş gösteren göğüs ve boğaz ağrılarının hafifletilmesinde kullanılabilecek bir çaydır. Okalptüs nane gibi burundaki tıkanıklığı açan bir bitkidir. Bu sebeple Okaliptüs çayını içmek burun kanallarını açar. Balgam sökücü özelliği olduğu da bilinmektedir.

Zencefil Çayı:

Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında aynı zamanda vücudu ısıtır. Taze zencefille hazırlayacağınız çaya biraz limon eklemenizde fayda var. Gribi daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır.

Çayları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız, çünkü bitkisel çayların içeriği kullandığınız ilaçla ters etki yaratabilir. Ayrıca hamile bayanların bitki çaylarını doktorlarına danışmadan içmelerini önermiyoruz.

Gribe İyi Gelen Besinler:

Şeftali, turuçgiller, domates, lahana, sarımsak, üzüm, nar, elma, kırmızı biber, muz ve armut gribe iyi gelen besinler arasında başı çekmektedir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top