Güneş Gülü Dokuları Yeniliyor

Amerika’da yapılan araştırmalar, güneş gülü bitkisinin üzerindeki yapışkan maddenin doku tedavisi ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılabileceğini gösteriyor.

Güneş gülü bitkisinin her bir yaprağı tüye benzeyen minik dokunaçlarla kaplıdır. Bunların tepesinde su damlasına benzeyen ve güneşte parlayan bir madde parıldar. Dikkatle gizlenmiş bir tuzaktır bu aslında. Bu damlacıklara konan böcekler oraya yapışır kalır. Böcek kurtulmak için mücadele ettikçe bitkinin dokunaçları ve yaprakları kıvrılarak böceği iyice sarar. Bu etobur bitkinin avını sindirme süreci başlamıştır artık.

BBC’de yer alan habere göre, ABD’deki bir üniversite bu bitkinin tedavide de kullanılması ihtimali üzerinde çalışıyor. Araştırmalar, bitkinin üzerindeki yapışkan maddenin doku tedavisi ve yaraların iyileştirilmesinde de kullanılabileceğini gösteriyor.

Doku mühendisliği, hasar gören organların yenilenmesini hedefleyen yeni bir alan. Hastalıklı ya da yara almış sinir, kemik, kas gibi dokuların yerine yeni ve sağlıklı dokuların nakledilmesini ve bunların vücuda entegre olup işlerlik kazanmasını öngörüyor. Fakat doktorlar bu hücreleri vücuda enjekte edip yeni doku oluşmasını beklemiyor. Hücrelerin bölünüp ayrışması için yapışacağı bir yüzey gerekiyor; sünger, ağ, jel gibi maddeler. Hücreler çoğalmaya başlayınca bu maddeler hücrelerin yerleşmesini ve irtibat halinde olmasını sağlıyor. Sonunda bunlar geride sağlıklı dokuyu bırakarak çözülüp vücuda karışıyor.

Doku mühendisleri bu işi yapacak en uygun maddeleri bulmaya çalışıyor. Tennessee Üniversitesi’nden Biyomedikal Mühendis Mingjun Zhang bu maddeyi bulmak için doğaya yöneldiğinde güneş gülü bitkisinin jele benzeyen tutkalını denemeye karar veriyor. Doğal ve vücutta çözülebilir olan bu madde şeker ve asit bileşimlerinden oluşuyor. Yapışkan olması nedeniyle hücreler kolayca tutunabiliyor. Ayrıca esnek olması şekil vermeyi kolaylaştırdığından doku mühendisliği açısından önemli bir özellik.

Zhang, güneş gülü tutkalını inceledikçe bu iş için ne kadar uygun olduğunu gördü. Cam yüzey üzerine sürdüğü tutkala sıçanların beyninden alınmış canlı hücreler yerleştirdikten 24 saat sonra hücreler yapışkan maddeye tutunarak çoğalmaya başlamıştı.

Zhang bunları su altına tuttuğunda bile hücrelerin yerli yerinde durduğunu gördü. 2011’de yayınladığı araştırma sonuçlarında nöronların, kemik ve deri hücrelerinin güneş gülü tutkalına başarılı bir şekilde tutunup çoğaldığını yazıyordu.

Zhang bu maddenin birçok uygulamada kullanılabileceğini belirtiyor. Ayrıca bu tutkalın üzerine sağlıklı hücreler enjekte edilerek açık yaraların tedavisinde de kullanılmasını hedefliyor.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top