Yaz ayların da insanların en mustarip oldukları konuların başında güneş yanıkları gelmektedir. Hele ki, açık renkli teni olan kişiler için, güneş altında güneş yanığına yakalanmak birkaç dakikalık iş. Güneş yanıkları için aşağıda ki bitkisel tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz.
Yoğurt, Sirke, Yumurta Sarısı, Elma, Aynı Safa Çiçeği, Lahana: İlk yapılması gereken lahanaları havanda iyice bir dövmek. Lahanalar dövüldükten sonra posa haline gelir ve yumurta sarısı katılarak merhem kıvamına gelesiye kadar yoğurulmalıdır. Elde edilen merhem karışımını sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yanık yerlere sürünüz.
Rendelenmiş elmayı lapa haline getirip yanık yere sürmeli ve tüm bu işlemlerden sonra aynı safa çiçeği ezilerek lapa haline getirilir ve yanık yere konulur. Son olarak da taze yoğurt sürülmesi gereklidir. Yoğurt yanıklar için çok etkili bir besindir ve geçmişten günümüze yanıklar için evde yapılan tedavilerin en başında gelir.
Salatalık: Salatalık suyu yanık kısma sürülür ve yanık sonucunda oluşan ağrıları yok edeceği gibi yanmayı da zamanla yok eder.
Lavanta Yağı: Nemlendirici özelliği ile birlik de ağrı giderme özelliği de bulunan lavanta yağı, güneş yanıklarında tercih edilmesi gereken bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir.

gunes-yanigi-evde-nasil-tedavi-edilir_646x340
Aloe Vera: Yanık yerinize aloe vera yağı sürerek güneş yanıklarınızın hızla iyileştiğini göreceksiniz.
Siyah Çay: Siyah çayı yanık bölgelerinize sürerek hem yanık ağrılarınızı giderebilir, hem de yanma hissinizi azaltabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top