Balın arı kovanından çıkmış haline ham bal denir ve ham bal yararlı olduğu kadar zararlı bir besindir. Bu yazımızda da ham balın faydalarını ve insan sağlığı üzerinde ki tehditlerine değineceğiz. Yediğimiz ballar, arı kovanından çıktıktan sonra değişik maddeler ile bizlere sunulur. Ham ballar da ise, böyle bir durum söz konusu değildir. Anti-bakteriyel özellikleri bulunan bal, sakkaroz, fruktoz ve glikoz gibi maddeleri de içinde barındırmaktadır.

Ham Balın Faydaları

Vücutta oluşan enfeksiyon çeşitlerine karşı oldukça etkili bir ürün olan ham bal, bu enfeksiyonların tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Mide hastalıkların tedavisinde de kullanılan ham bal, özellikle mide ülserinin tedavisinde etkili bir silah olmakla bilinmekte. Kabızlık sorunu yaşayanlar içinde tavsiye edilen ham bal, vücutta oluşan iltihapların sökülmesinde de işe yarar. Bazı insanlar, ham balı yaralarının direk üzerine sürerler ve bu gibi durumlar tehlikeli olabilmektedir. O yüzden ham balın zararlarını da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ham Balın Zararları

Ham bal herhangi bir işlemden geçmediği için, arı kanadının ve peteğin parçalarını içinde barındırabilir. Ayrıca propolis ve partikülleri de içinde barındırma ihtimali yüksek olan ham bal, bu yönü ile oldukça tehlikelidir. Bu şekilde tüketilen ham ballar gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir.

7684_raw-honey-400x263
Ham balların direk çiçeklerden alınmış bir nektar olduğunu düşünürsek, bu çiçeklerde ki herhangi bir kimyasal maddeyi de, ham bal ile tüketmiş olursunuz ve bu da çeşitli yan etkiler yaratabilir. 3 yaşından küçük çocuklara kesinlikle ama kesinlikle ham bal yedirilmemelidir. Yetişkin insanlar da ise, yan etkileri çok daha azdır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top