Hayıt Otunun Faydaları 

⇒ Hayıt tohumu hipofiz bezini tetikler ve kadınlık hormonlarını dengeler. hormon dengelemeyi doğal yöntemlerle yaptığından dolayı, sentetik hormon tedavisine maruz kalan kadınlardaki gibi yan etkiler görülmez.

⇒ Adet stresi ve adet depresyonu yaşayan kadınların hayıt otu kullanmasıyla sorunları 2 hafta içerisinde azalmaya başlar ancak etkili bir çözüm için hayıt bitkisinin en az 3 ay kadar kullanılması gerekmektedir.

 ⇒ Hayıt suyunun tadı acıdır.  ağır bir tadı vardır. fakat bu çayın adet sancılarına, menopoz dönemi sorunlarına ve hormon dengesizliğine bağlı kısırlık tedavisi için etkili olduğu göz önüne alındığında tadına katlanmaya değer diye düşünüyorum.

⇒ Hayıt çayı anne sütünü arttırmaktadır.1 su bardağı kaynar suya, 1 tatlı kaşığı hayıt otu konur, 15 dakika sonra süzülür. Günde 1 veya 3 bardak bu çaydan içilir. Çörek otu ile beraber kaynatılıp, tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, anne sütünü artırır.

⇒ Hayıt lapası  zehirli hayvanın sokmuş olduğu yere uygulanırsa, zehrin etkisini yok eder. Aynı zamanda vücudun dışındaki şişler üzerine uygulanırsa, şişleri indirir. hayıt lapasını ,hayıt yaprağı ve hayıt çiçeğini birlikte döverek hazırlayabilirsiniz.

⇒ Hayıt  adet sancıları için oldukça olumlu bir etkiye sahiptir

Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır :

 Menopoz döneminde kullanmak isteyenlerin sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kere içmeleri önerilir.

Adet sancıları için  içilecekse , adet döneminden birkaç gün evvel içilmeye başlanır günde 1 süzen poşetlik çay içilip tüketilmeli. Adet başladıktan sonra da, regl dönemi sona erinceye kadar, her gün birer süzen poşet içilmeye devam edilir.

Hamile kalmak isteyen bayanlar  hayıt suyunu sabah öğlen akşam içmelidirler.hayit-tohumu-700x700

Bayanlardaki çene altı tüylenmesi için sabah akşam birer bardak içilmesi

Bu bitki aynı zamanda  kadınlardaki hormon bozukluğuna bağlı, tüylenmeler için de faydalıdır.

Bilindiği üzere kadınlarda hormon dengesizliği kısırlık sorununa da sebep olabilmektedir. Bu yüzden  hayıt otu yumurtlama periyodunu düzenleyerek gebelik şansını arttırmaktadır. Doğum kontrol hapı kullanımı sonlandırıldıktan sonra vücudun eski hormon dengesine ulaşabilmesine hayıt bitkisi yardımcı olmaktadır.

 

Hayıt Çayı Nasıl Hazırlanır

yarım çay kaşığı miktarındaki hayıt tohumu bir miktar ezilir. Daha sonra bu hayıt tohumu 1 su bardağı miktarındaki suyun içinde kaynatılır. 15 dakika boyunca demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içilir. Hayıt çayının taze olarak hazırlanması ve bekletilmeden, soğutulmadan içilmesi gerekmektedir

 

Vitex-agnus-castus-foliage

Hayıt Otu ile ilgili Yapılan Araştırma Sonuçları

  F.W.Diltmar ve ekibi 1992’de adet öncesi rahatsızlıkları olan 1542 hasta üzerinde hayıt ekstresinden elde edilen kapsülle tedavi dene-mesi yapmışlardır. bu tedavi denemesi sırasında hastalarda görülen, sinirlilik, iç huzursuzluk, migren, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, hırçınlık, depresyon, içe kapanma, kilo alma ve göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkların %33 oranında tamamen, %75’inin de büyük oranda iyileşme  tespit edilmiştir. Tedaviye 6 ay devam edenlerde  %90 tamamen iyileşme görülmüştür.

   Prof.Dr.Wolfgong Wutte ve ekibi Göttingen Üniversitesi kliniğinde 76 kadın üzerinde hayıt ilacıyla tedavi denemesi yapmışlar. Bunları iki gruba ayırmış; birinci gruba (35 kadın) hayıt ilacı, diğer gruba (41 kadın) ise sadece denek ilacı verilmiştir. Tedavi süresi sonunda hayıt ekstresinden elde edilen damlayı alanlarda Prolewtin salgısı azalmıştır. Böylece de göğüs ağrısı (mastodynic) ve adet öncesi rahatsızlıkları (premenstural sendrom) iyileştirdiği tespit edilmiştir.

   D.proping, Th.Katzolke, L.Belkien ve ekibi  progesteron hormon yetmezliği (luteanin suffizien) nedeni ile hamile kalamayan kadınlar üzerinde  hayıt ekstresinden elde edilen damla ile tedavi denemesi yapılmıştır. Kadınlardaki progesteron hormon seviyesi yükselmiş ve bunlardan 7’si normal yollarla hamile kalmıştır. Tedavi denemesi başarıyla tamamlanmıştır.

   Göttingen’den Prof.Dr.W.Wutke Biona firması ile ortaklaşa yaptıkları çalışma sonucu hayıt tohumu ekstresinin Parkinson’a karşı etkili olduğu görülmüştür. Hayıt ekstresi D1-reseptörünü bağlama ve D2-reseptörünü (sinir düğümü, beyin giriş ve çıkışlarında) uyarır. Beyin merkezindeki depolanan salgıları nöronların (sinir hücreleri) azalması onucu Parkinson hastalığı görülür. Hayıt ekstresi acetilkolin salgılan-masını frenler ve Dopamin salgılanmasını uyarır. Bunu profesör doktor W.Wutke yaptığı araştırmalarda belgelemiştir.

 

   Merger ve ekibi 1992’de adet kesilmesi (Amenorrhea) rahatsızlığı olan 50, Merger ve ekibi 1992’de seyrek adet görme (Oligomenorrhea) rahatsızlığı olan 787 ve Merger 1992’de sık sık adet görme (Polimenorrhea) rahatsızlığı olan 192 hasta üzerinde tedavi denemesi yapmışlar ve hastaların iyileştiğini tespit etmişlerdir.

UYARI : Kanserli hastaların bu otu kullanmamaları gerekir.

Hayıt tohumu beyindeki doyma hissini artırdığından obezite rahatsızlığı olanlarda kullanılmalıdır.

Hayıt otu erkeklerde cinsel istek azalmasına neden olmaktadır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top