Hormon Bozukluğu ve BelirtileriHipofiz bezi hormonlarında bozukluk meydana gelmiş ise vücutta anormal bir gelişme söz konusu demektir. Büyüme hormonu olan hipofiz bezi hormonu çocuklarda fazla üretildiği zaman jigantizm hastalığına yetişkinlerde ise akromegaliye yol açmaktadır. Kemikler büyümez ancak eller ayaklar dudaklar diş iç organlar ve bedenin diğer kısımlarında gelişme söz konusu olur. Eğer bu hormon gereğinden az salgılanıyorsa bu kez de cücelik ortaya çıkar. Tiroid hormonunda bozukluk olduğu zaman ise aşırı heyecanlanma zayıflıkishal sürekli terleme gibi belirtiler kendini göstermektedir. Eğer tiroid hormonu eksik salgılanıyorsa bu kez de bu belirtilerin tam tersi; kilo alma kabızlık uyuşukluk gibi belirtiler gözlenir.

Paratiroid hormonu bozukluğunda ortaya çıkan belirtiler ise kaslarda aşırı duyarlık

Pankreatik hormon bozukluğunun belirtileri ise açlık nöbeti uyuşukluk kan şekerinin miktarında düşüş olur. Adrenal hormonunun aşırı salgılanması cushing hastalığına yol açar ve böyle bir durumda kafanın boynun ve gövdenin şişmanlaması gibi şikayetler gözlenir. Eksikliğinde ise addison hastalığına neden olur ve hasta çabuk yorulur kan basıncı düşer ve hastalıklara yakalanmaya daha meyilli hale gelir.

Cinsel hormon bozukluğunda ortaya çıkan belirtileri ise cinsel isteğin kaybolması yönündedir. Cinsel hormonun genellikle az salgılanmasından kaynaklı şikayetler yaşanır. Aşırı üretimine pek rastlanmaz rastlansa da bir şikayet oluşturmaz. Kadınlarda aşırı kıllanma ve cinsel isteksizlik gibi şikayetlerin olması da hormon bozukluğunun belirtisidir.

 

Hormon Bozukluğuna Bitki Tedavisi

BROKOLİ:

Brokoli, vücuttaki hormon dengesini sağlama özelliğine sahiptir. Menapoz dönemindeki hanımlarda ostregon hormonunun düzenli salgılanması  için brokoli kullanımı faydalı olmaktadır.

 

HAYIT TOHUMU:

5 litre suya 200 gr hayıt tohumu tohum koyup  2 saat kaynatın. kaynama esnasında eskilen su yerine devamlı sıcak su ila ve edilir süzülür dolapta muhafaza edilir

 sabahları aç karna 1 bardak tatlandırmadan içilir.

hormon bozukluğuna bağlı kısırlığı giderir hamile kal maya yardımcı olur.

 

ÖKSE OTU:

1 bardak kaynar su ya 4 gr kuru ökse otu  tohumu ekleyip 10 dk demleyin ve günde 2-3 bardak için. 6 ay kadar devam edin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top