Hormon bozuklukları her yaşta insanda görüleceği gibi, erkek veya kadın fark etmeksizin ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Hormon dengesizliği olarak da adlandırılır. Hormon bozuklukları için aşağıdaki bitkisel tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.
Hayıt Tohumu: Hayıt tohumunu (200 gram) 5 kilo suyun içine atın ve 120 – 130 dakika kadar kaynatın. Kaynama sürecinde azalan suyu yeni sıcak su ile destekleyin ve kaynadıktan sonra süzün. Elde edilen suyu dolapta saklayın ve her sabah aç karnına bir bardak içiniz. Tatlandırmak için şeker veya bal kullanılmamalıdır.
4 – 10 gram hayıt tohumunu kaynamış bir bardak suyun içine atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra tüketebilirsiniz. Bu karışım hormonlardan kaynaklı olan kısırlık ve hamilelik için oldukça yararlıdır.
Brokoli: Brokoli içinde barındırdığı bitkisel hormonlar sayesinde, insan vücudunda ki hormonların dengesini sağlar ve kadınlarda menopoz döneminde ostregon hormonun düzenli çalışmasına olana sağlar. Bu yüzden hormon sorunları yaşayanların brokoli yemesi oldukça önemlidir.
Ökse Otu: 2 – 4 gram ökse otunun tohumunu kaynamış bir bardak suyun içine atınız ve 10 dakika kadar bekledikten sonra günde 2 veya 3 bardak tüketiniz. Bu karışım 6 ay boyunca içilmelidir.

indir
Hindistan Cevizi Yağı: Endokrin salgılamasını tetikleyen Hindistan cevizi yağı, hormonlu hastalıklar ile mücadele de önemli bir bitkisel yağdır. Bu yağı yemekler ile kullanabileceğiniz gibi tek başına da tüketebilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top