Hormon Bozukluğu

Hormonlar vücudumuz tarafından salgılanır ve üreme sistemi fonksiyonlarının olgunlaşmasına temel hazırlar. Salgılanan bu hormonlar bazı sorunlardan dolayı fazla ya da az salgılanabilir. Bunun sonuncunda; genç kızlarda aşırı tüylenme, ciltte kırışıklık, şişmanlık, ses kalınlaşması. gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle sorunlarla karşılaşıldığı zaman doktora başvurulmaldır. Bunun haricinde bazı bitkiler de hormonlarınızı düzenlemenize  yardımcı olur.


 Hormon Düzenleyici Bitkiler

 Aslanpençesi : Aslanpençesi bitkisi kaynar suda on iki dakika kısık ateşte demlenir. Bu şekilde kırk beş gün boyunca kaynatılır ve hergün taze olarak içilir.

 ökse otu: Yarım tatlı kaşığı kadar ökseotu soğuk suda on iki saat bekletilir. Bekletildikten sonra süzülür ve sabah akşam birer bardak olmak üzere günde iki kere içilir. Termosta saklanılabilir.

 Hayıt : Yarım tatlı kaşığı hayıt tohumu ezildikten sonra sıcak suda haşlanır ve beş – altı dakika demlenmesi beklenir. Günde iki ya da üç kere içilebilir. Her seferinde taze demlenmesi önerilir.


 Diğer Bitkiler

Bunların dışında biberiye (kuşdili) de salgı bezlerini çalıştırarak hormonları düzenler.  Adaçayı, soya fasulyesi, civanperçemi, anason, maydonoz, çuha çiçeği yağı östrojen hormonu az olan kadınlar için idealdir. Bu bitkiler östrojen hormonu salgılamanıza yardımcı olur.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top