Hurık pancarı

Batman’ın Sason ilçesinde 2 bin 500 rakımlı Subaşı Dağı’nda (Zoveser) kendiliğinden yetişen Hurık pancarının kilogramı 100 liradan alıcı buluyor. Birçok hastalığa şifa olduğuna inanılan ve 2 bin 500 rakımlı Subaşı Dağı’nda kendiliğinden yetişen Hurık pancarını köylüler, yaz aylarında topladıktan sonra kurutuyor. Tadının güzel olmasıyla bilinen Hurık pancarı, kurutulduktan sonra kilogramı 100 liraya satılıyor.

hurık pancarı olgunlaşıp toprak üzerine çıkınca pancarı yaz aylarında toplanarak kurutuluyor. şifa olduğuna inanılması ve tadının güzel olmasından dolayı Hurık pancarının kurutulmuş hali rahat bir şekilde alıcı buluyor. Hurık pancarı yaygın bir bitki değildir, sadece Subaşı Dağı’nda yetiştişmektedir.

Hurık pancarı

Günde ortalama 20-25 kilogram toplanan bu pancar  kurutunca 10 kiloya kadar düşebiliyor.  Hurık , Diğer dağlar da yetişiyor fakat  cinsi farklıdır. Subaşı Dağı’nda yetişen Hurık pancarı beyaz çiçekli, diğer dağlarda yetişen pancar ise sarı çiçeklidir.

 İlçe Tarım Müdürü Kutbettin Yıldırım  ilçede özellikle dağlık bölgelerde çeşitli pancarlar yetiştiğini bildirerek, şöyle devam etti: “Bu pancarlar yabani formda yetiştiği için yüzde 100 doğal ve organiktir. Dağlarımızda adaçayı ve kekik gibi bitkilerin yanı sıra kilosu 100 liranın üstünde olan Hurık ve Zuzubağ da yetişmektedir.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top