Hurma Ağacı Nerede ve Nasıl Yetiştirilir?

hurmagaci.jpg

Çöl ülkelerinde yetişen hurma ağacının birçok farklı türü bulunmaktadır. Aşırı sıcaklıklar ile arası iyi olan bu ağaç türü, fazla sıcaklık kadar suyu da aramaktadır. Hurma ağacı yetiştirilen yerin altında su olmazsa, hurma ağacı da olmaz. Olsa da meyvesi kesinlikle kaliteli olmaz. Hurma, Basra Körfezine yakın yerler de daha çok yetişir ve bu bölgeler hurmanın ana vatanıdır. Bu bölgelerin içinde yer alan Hindistan, Pakistan başta olmak üzere Amerika’ya kadar geniş bir bölgeyi kapsar. Bu ağacın yetiştirilmesi en çok Irak da gerçekleşir ve en çok hurma meyvesinin bulunduğu ülkelerin başında gelir.

Kuzey Afrika bölgesinde de yetiştirilen bu ağaç, özellikle çöl ülkelerinin başlıca geçim kaynakları arasında yer alır. Hurma ağacında ki olgunlaşmamış meyvelerin yemek olarak tüketildiğini de belirtelim. Olgunlaşmış meyveler ise, pasta ve tatlı yapımında kullanılmaktadır. Hurma meyvesinin çekirdekleri de değerlendirilebilir. Çekirdekler önce suda bekletilir ve şişmesi beklenir. Şiştikten sonrada öğütülüp hayvanlara yem olarak verilir.

Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

hurma-agaci

Hurma çekirdeği kullanılarak fidan elde edilir ve bu çekirdekler toprağa yerleştirilmeden önce ılık suda 2 gün kadar bekletilmelidir. Bu çekirdeğin çimlenmesi gereklidir, bunun içinde bir plastik kaba konulur ve böylece çimlenme meydana gelir. Çimlenme gerçekleştiğinde, toprağın altında 10-20 cm kalması şartıyla bir kaba dikilir ve bu kabın altı mutlaka delik olmalıdır. Bu işlemden sonra ilk yapraklar 15 gün sonra çıkmaya başlayacaktır. Hurma ağacı 1 yaşını doldurmadan çok fazla sıcaktan korunmalıdır. Bir yaşını doldurduktan sonra da, bol güneş ve bol su gerekli olacaktır. Bu dönemde hurma ağacına aşı vurulmamalıdır. Çünkü, hurma ağacının odunsu bir gövdesi yoktur. Çiçek açtığı zaman erkek ve dişi hücreli olduklarını anlamak mümkündür ve döllenme sağlanması için erkek ve dişi hücreler birbirine yakın olması gereklidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top