İshal Tedavisine Yardımcı Gıdalar

Pirinç ve Pirinç Suyu:

İshal sırasında  lif bakımından yoksul gıdalar tüketilmelidir. Bu anlamda Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle ishal tedavisinde kullanılabilir bir gıdadır. ishali kesmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli bir yapıya sahiptir bu nedenle ishali daha çok tetikler bu nedenle beyaz pirinç kullanılmalıdır..pirinci haşlayarak yiyebileceğiniz gibi içine patates ekleyerek süzüp sadece suyunu da içebilirsiniz. Pirinç suyu, ishal sırasında ihtiyaç duyacağınız nişasta ve besin değerlerini sağlar aynı zamanda sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu karşılar

Muz:

Potasyum bakımından zengin olan muz. sindirimi kolay bir meyvedir ve ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzla karşılanmış olur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir.

Elma Püresi:

Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı bir meyve olan elma kabuğu soyularak tüketilmelidir. çünkü elmanın kabuğu ishali tetikleyebilir. Bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir.

Böğürtlen:

Geleneksel olarak ishal tedavisinde uzun yıllardır kullanılan böğürtlen ishal tedavisi için önerilen yemişler arasındadır.Meyve olarak yenilebileceği gibi suyunu da içebilirsiniz. böğürtlen suyuna bir tatlı kaşığı yeni bahar atarak da kullanılmaktadır

Limon Suyu:

Günde 3 kez taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürür

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi Doğal bir antiseptiktir. bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesini sağlar. Ayrıca elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi  peklik sağlayarak ishali tedavi eder. Her öğünden sonra bir  su bardağına 1-2 çay kaşığı sirke ekleyerek içebilirsiniz.

Kepek:

İşlenmemiş doğal kepek kullanabilirsiniz. bir çorba kaşığı kadar almanız yeterlidir. İşlenmemiş kepeği çorbalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilme özelliği taşıyan kepek  ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltır

Keçiboynuzu Tozu:

Tanen ve bağlayıcı pektin maddesi bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu tozu anti-viral etkiye sahiptir.bir çorba kaşığı keçi boynuzu tozunu bir bardak suya karıştırıp içebilirsiniz.

Havuç:

1-2 havucu soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

Sarımsak:

İshale neden olan bakterileri sarımsağın antibyotik özelliğini kullanarak öldürürebilirsiniz. bunun  için her gün 2-3 çiğ sarımsak yiyebilirsiniz.

Patates Çorbası:

Patates çorbası da ishaale iyi gelir. fakat içine yağ veya herhangi bir şey eklemeyin sadece tuz ve su ile haşlayarak blendırdan geçirip için. . Papates bağırsaklarınızın normale dönmesini sağlayacaktır.

Zencefil:

Gün içinde, yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı içebilirsiniz. hem ishalin etkilerini hafifletir hem de ishal nedeniyle vücudunuzun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olursunuz. Aynı şekilde nane, civanperçemi ve meyan kökü çayları da ishali azaltmak için kullanılabilir.

Kahve ve limon

Bir parça limona bir çay kaşığı kahve koyup yiyebilirsiniz.bu yöntem ishali çok kısa sürede geçirecektir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top