Isırgan Otunun Özellikleri

Isırgan otunun yaprakları tahriş edici maddeler içerir .yaprağına temas edildiğinde bu tahriş edici maddeler harekete geçer ve cilt üzerinde kaşıntıya ve kızarıklığa neden olur. bu özelliğinden dolayı ısırgan otu adını almıştır. yabani bir bitkidir  tarlalarda ve bahçelerde kendiliğinden yetişir. Isırgan otu tahriş edici özelliğine rağmen bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Isırgan otunun kökleri tohumları ve yaprakları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bitkinin yağı ve çayı kullanılmakta ve bitkinin yemeği de yapılmaktadır.Önceki makalelerimizde ısırgan tohumu yağının ve çayının faydalarını anlatmıştık, Bu makalemizde ısırgan otunun faydaları üzerinde duracağız.

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu kan yapıcı özelliğe sahiptir. Anemi hastalığında önemli bir takviyedir.

Böbrek ve mesanede taş oluşumuna engel olmaktadır.bunun için kök ve tohumlarının çay formunda kullanılması gerekiyor

Kan yapıcı özelliğinin yanı sıra kan temizleyicidir.

Sindirim sistemi üzerinde etkilidir. sindirimi kolaylaştırır. kabızlığa iyi gelir

Kansere karşı koruma sağlar. Fakat son dönemlerde kanser hastalarının kemoterapi sürecinde ısırgan otu kullanmalarına izin verilmiyor. yani kanseri önleme özelliği var fakat tedavi sürecinde faydası değil zararı vardır.çünkü kullanılan ilaçlarla etkileşimde bulunmaktadır.

Egzema tedavisinde önemli bir rol oynar. aynı zamanda bir çok deri hastalığında kullanılır. akne, sivilce ve cilt lekeleri tedavisinde ısırgan tohumu yağı ve kurutulmuş ısırgan yaprağı kullanılmaktadır.

Cilt yanıklarında da kullanılan ısırgan otu .derideki ölü dokuyu canlandırmaktadır. yeşilken cildi tahriş eden bitkinin kurutulduktan sonra cildi iyileştirmesi size garip gelebilir. fakat ısırgan otu işlemden geçtikten sonra yani kurutulunca yada yağı elde edilirken tahriş edici özelliğini kaybetmektedir

Isırgan otu saç dökülmesini engellediği gibi dökülmüş saçların yeniden kazanılmasını da sağlamaktadır.Bunun için dahili olarak kapsüllerini kullanabilir yada bitkinin çayını tüketebilirsiniz.

Isırgan otu prostat hastalığında da etkilidir. prostat hastalığını önlemede ve tedavisinde kullanılabilir

Vucudtaki birçok enfeksiyona karşı etkilidir. aynı zamanda menepoz döneminde kullanılması tavsiye edilmektedir. menepoz sorunlarını hafifletme özelliğine sahiptir

Uyarı

Isırgan otu kan basıncını yükselttiği için yüksek tansiyon hastalarının kullanması tavsiye edilmez

İdrar yolları hastalıklarında ilaç kullanımı esnasında ısırgan otu tüketmeyiniz.

Isırgan otu kapsülü kullanacaksanız mutlaka doktora danışarak kullanınız

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top