Lovastatin adı verilen özel bir maddeyi içinde barındıran istiridye mantarı, lovastatin maddesi sayesinde kolesterol düşürmede çok etkilidir. Kan basıncını dengeleme özelliği de bulunan istiridye mantarı, potasyum mineralini de bünyesinde barındırmaktadır. Her ne kadar şifa özelliği olsa da, bu ürünün çiğ olarak tüketilmesi insan sağlığı açısından zararlı olabilir. Bu yüzden, bu mantarı pişirerek yemek en sağlıklısıdır.

İstiridye Mantarının Yararları Nelerdir?

Ergothioneine adı verilen bir maddeyi içinde barındıran bu mantar, bu madde sayesinde antioksidan özelliğine sahiptir. Yine ergothioneine maddesi sayesinde, kanser ve kronik hastalıkların insan sağlığı üzerindeki tehditlerini minimum seviyeye indirmektedir. Antioksidan özelliği, insan vücudunun daha çok dirençli olmasını sağladığı gibi, insan sağlığını tehdit eden unsurlara karşıda koruyucu özelliklere sahiptir.

maxresdefault

Bilindiği gibi demir ve folat eksiklikleri, insanların kansızlık (anemi) hastalığına yakalanmalarına neden olur. İstiridye mantarının içinde bu bileşenler bulunmaktadır. Dolayısıyla anemi sorunu olan insanlar, bu mantarı tüketerek anemi hastalıkları ile daha kolay savaşabilirler.
İstiridye mantarının faydaları bunlarla sınırlı değil elbette. Lif barındıran yiyecekleri yeterli derecede tüketmemek kabızlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. İstiridye mantarı, başlı başına lif kaynağıdır ve dolayısıyla kabızlık sorunu içinde birebirdir.

Kan basıncını dengede tutmak insan sağlığı açısından son derece önemlidir ve bu dengeyi istiridye mantarı tüketerek sağlayabilirsiniz. Bu mantarın içinde ki potasyum sayesinde kan basıncınızı çok daha kolay dengede tutabilirsiniz. İnsan vücudunun en büyük ihtiyaçlarından biri de demir eksikliğidir ve bu eksikliğinizi bu mantar türünü tüketerek gidermeniz mümkündür. İstiridye mantarı, içinde kırmızı etten bile daha fazla demir barındırmaktadır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top