Jakobinya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

jakobinyacicegi.jpg

jakobinya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

Jakobinya çiçeğinin ana vatanı Brezilyadır. Çalı formunda olan bu bitki yaz sonlarında çiçek açmaktadır. Jakobinyanın yaklaşık 300 türü vardır. Bu bitki ”Kral Tacı” adıyla da bilinmektedir. Jakobinya çiçeğini yetiştirmek istiyorsanız bilmeniz gereken şey bitkinin yarı gölge bir ortamda yetiştirilmesi gerektiğidir. Direk güneş ışığını alırsa sağlıklı büyüyemez, güneşe direk maruz kalacak yere ekilmemelidir. eğer saksıda yetiştirilecekse geniş bir saksı tercih edilmeli ve öğleden sonraları güneş ışığını görecek bir yere konumlandırılmalıdır.

Jakobinya çiçeğini ekmek için Eşit oranlarda humus, balçık ve yeterli miktarda kum karışımı kullanılmalıdır. Jakobinya çiçeği büyüme döneminde bol suya ihtiyaç duyar fakat çiçeklenme döneminde az sulanmalıdır.Bitkinin Minimum sıcaklık isteği 10-15 °C’dir.

jakobinya-bitkicenter jakobinya-bitkicenter

Bitkinin çoğaltılması çelik yöntemiyle yapılır.  Çubukları iyi toprak karışımında her zaman tutar .Ekilecek çubuk seçiminde taze çubuk seçilmelidir. Bakımı oldukça kolaydır. Soğuk hava şartlarına dayanıklıdır. Çoğaltma için en uygun zaman ilk bahardır. Jakobinya çiçeği eğer yerini severse kolay kolay kurumaz. Bakımı zahmetsizdir. Doğru yere ekilir ve ilk zamanlar yeteri kadar sulamaya özen gösterilirse sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Jakobinya çiçeği İlkbaharda ve Haziran- ağustos ayında olmak üzere 2 defa çiçek açar .İlk Baharda açan çiçekler solduğunda  kuruyan püsküllerin alınmaması gerekiyor.


 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top