Çocuklarda daha sık görülen kabakulak, bulaşıcı bir hastalıktır. Ağızdan çıkan tükürükler ile bulaşan kabakulak, kulak altında ki tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucunda meydana gelir. Bu hastalığın kuluçka süresi, 18 gündür. Halsizlik ve yüksek ateş bu hastalığın belirtileridir. Kabakulak için tavsiye edilen bitkisel reçeteler ise, aşağıdaki gibidir.
Ballıbaba Tohumu, Su: 5 kaşık(çorba kaşığı) ballıbaba tohumunu(dövülmüş olmalı) 4 bardak suyun içine koyun. Lapa olasıya kadar kaynatmaya devam edin ve ılıdıktan sonra, tülbentin içine bu lapayı doldurun. Bu tülbenti şişik bölgenize koyun.
Hint Yağı: 1 kaşık ( çorba kaşığı) hint yağını, sabahları aç karnına tüketin. Bu karışım aynı zamanda kabızı da önler.
Su, Keten Tohumu: 2 tatlı kaşığı dövülmüş keten tohumunu, 4 bardak suyun içine koyun. Lapa haline gelesiye kadar kaynattıktan sonra, ılımasını bekleyin ve temiz tülbente sarın. Bu karışımı şişik yerinize sürün.
Kına, Mayalanmış Hamur: 2 çay kaşığı kınayı, mayalanmış hamurun içine koyun. Daha sonra yoğurun ve elde edilen karışımı şişen yerlerinize koyun.
Zeytinyağı, Patlakotu Yaprağı: 1 patlakotu yaprağını ezin ve ezdikten sonra, 1 kahve fincanı zeytinyağının içine koyun. Daha sonra ezin ve şişen yerlerinize sürün.

kabakulak
Sirke: Sirke yardımı ile şişen kısma masaj yapın.
Zencefil: Zencefil ezilmeli ve hamur haline geldikten sonra, kulağın çevresinde ki şişik bölgeye koyun. Şişliklerin inmesinde etkili olacaktır.
Banyan Ağacı: Ghee bitkisi olarak da bilinen banyan ağacının yaprakları ısıtılır ve bandaj yardımı ile kabakulak bölgesine koyup, bekletin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top