Orijinal ismi koastipasyon olan kabızlık, dışkıda seyrekliğe veya hiç dışkılayamamaya sebep olur. Bağırsak da tıkanma, ishal ve bağırsak enfeksiyonu kabızlığın nedenleri arasında gösterilebilir. Kabızlık sorunu için aşağıdaki bitkisel tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.
Ebegümeci: Bir çay kaşığı ebegümecini(ince kıyılmış), bir çay fincanı suya koyun ve 12 saat bekledikten sonra süzün. Son olarak süzme bal ilave edin(bir çay kaşığı) ve tüketin. Günde iki kez çay fincanı ile içmeniz önerilir.
Lavanta Çiçeği: Bir çay kaşığı ölçüsündeki lavanta çiçeğini, bir su bardağı kaynar suya koyun. 5 – 10 dakika demlenmesi için bekleyin ve süzün. Yemek öğünleri arasında bu karışımı için.
Dişbudak Yaprağı: Bir çay kaşığı dişbudak yaprağı ince bir şekilde kıyın ve bir çay fincanı kaynar suya koyun. 10 dakika demlenmesi için bekleyin ve süzme işlemini gerçekleştirin. Bu bitkisel karışımı günde 3 kez, yemeklerden 2 – 3 saat sonra için.
Lahana Yaprağı: Lahana yaprağını(iki avuç) mikserden geçirerek sıkın ve elde edilen suya tuz ekleyerek tüketin.

kabizlik-kilo-yapar-mi
Ayı Üzümü Yaprağı: Bir çay kaşığı ayı üzümü yaprağını(ince kıyılmış), bir su bardağı miktarındaki kaynar suya koyun. Demlenmesi için kısa bir süre bekleyin ve süzün. Süzme işleminden sonra içebilirsiniz. Günde 3 bardak tok karnına tüketilmesi tavsiye edilir.
Kuş Dili, Terebent: Yarım çay kaşığı terebenti ve bir çay kaşığı kuş dilini, bir su bardağı kaynar suya koyun. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve süzün. Bu karışımı günde 3 bardak içmeniz tavsiye edilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top