Kadife Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

kadifecicegi.jpg

Meksika ve Amerika bölgelerinde yetişen kadife çiçeği, sıcağı seven bir bitki türüdür. Almaşıklı dizilen yapraklara sahip olan kadife, kırmızı, turuncu, sarı ve alaca renklerine sahiptir. Keskin bir kokusu olmak ile beraber, Haziran ve Ekim Ayları arasında çiçeklidir.

Kadife Çiçeği Üretimi

Ekim ve Şubat ayları arasında seralarda yetiştirilir. Seralarda kasaların içine ekilir ve kasaların üzerine hafifçe kapak atılmalıdır. İşlenmiş tohum da kullanabilirsiniz. Tohumlara su verirken dikkatli olunmalıdır ve tohumların çimlenme dönemine kadar su fazla verilmemelidir. Nem de sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Şaşırtma işlemi tohum ekildikten 30 gün sonra yapılır ve tohumları büyük olduğu için viyollere tohumları atabilirsiniz.
Kadife çiçeği her ortamda yetişebilen bir bitkidir ve güneşi ve sıcağı çok sever. Ayrıca killi toprakları da seven kadife, besin maddesi zengin olmayan topraklardan da hoşlanır.
Kadife çiçeği görüntü olarak da güzel bir bitkidir ve süs bitkisi olarak da kullanılır. Park ve bahçeler de peyzaj için kullanılan kadife, diğer mevsimlik çiçekler ile de uyumludur. Ayrıca balkonlarda saksı içinde de yetiştirilmektedir.

kadife-cicegi-nasil-sulanir_646x340

Kadife Çiçeğinin Faydaları

Kadife çiçeğinin tohumları veya çiçekleri pişirilir ve bal ile karıştırılıp içilir. Bu karışım, vücutta ki toksinlerden kurtulmamızda yardımcı olur. Kalp dostu olan kadife, midede ki hararetini alır. Kadife çiçeğinin tohumunu gül yağı ile birlikte karıştırarak içerseniz, ishal probleminize de çözüm olur.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top